Μαθηματικά (ΠΕ) (Δημοτικό)

Τα μοτίβα στην καθημερινή μας ζωή

Μοτίβα στην καθημερινή μας ζωή

Μέσα από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα οι μαθητές αναγνωρίζουν και επισημαίνουν μοτίβα από το καθημερινό τους περιβάλλον (1ος διδακτικός στόχος).

Οι μαθητές παρατηρούν διάφορες εικόνες από αντικείμενα που συναντούν στην καθημερινή τους ζωή. Προσπαθούν να εξηγήσουν την έννοια '' μοτίβο", να περιγράψουν τον κανόνα (ποιο στοιχείο επαναλαμβάνεται) στα συγκεκριμένα μοτίβα και να καταγράψουν πού συναντούν μοτίβα στην καθημερινή τους ζωή (ήχοι, διακοσμητικά σχέδια, χαλιά, εργόχειρα, κάγκελα,παιχνίδια που παίζουν-κουτσό- , ποιήματα). Η συγκεριμένη δραστηριότητα μπορεί να πραγματοποιηθεί στη σχολική τάξη με χρήση φορητών υπολογιστών και βιντεοπροβολέα ή στο εργαστήριο πληροφορικής. Η δραστηριότητα συνοδεύεται και από φύλλο εργασίας.

Παρατηρήστε την εικόνα

Πού μπορεί να συναντήσετε ένα τέτοιο μοτίβο;

Παρατηρήστε την εικόνα

Πού μπορεί να συναντήσετε ένα τέτοιο μοτίβο;
Δημιουργός Σεναρίου: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΖΥΜΠΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ/ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΟΥΡΑΝΙΑ/ΣΚΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Συντονιστής)