Χημεία (Γενικό Λύκειο)

ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟΖΗ: ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ - ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ

Χρήση και δομή της γλυκόζης

Με τη βοήθεια μιας διαδραστικής πολυμεσικής εφαρμογής που περιέχει εκπαιδευτικό παιχνίδι οι μαθητές διαπιστώνουν ποια είναι η χρήση της γλυκόζης στην καθημερινή ζωή και παρατηρούν την τρισδιάστατη δομή και τον συντακτικό τύπο της κλειστής αλυσίδας της γλυκόζης. Σκοπός είναι με μία ερώτηση επιλογής του σωστού σημείου να καταλήξουν στην κοινή χρήση της γλυκερίνης και της γλυκόζης. Η διαδραστική παρουσίαση και η ερώτηση που τη συνοδεύει καθοδηγεί το μαθητή να συμπεράνει ποια χαρακτηριστική ομάδα των οργανικών ενώσεων περιέχεται στη γλυκόζη εκτός από τα υδροξύλια.

ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ

ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΩΣΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ

Κάντε κλικ στο σημείο στο οποίο απεικονίζεται η κοινή χρήση της γλυκερίνης και της γλυκόζης.

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ

Δημιουργός Σεναρίου: ΜΑΡΙΑ ΒΛΑΣΣΗ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΒΡΑΑΜ (Σχολικός Σύμβουλος)