Ιστορία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Ο Α' Παγκόσμιος Πόλεμος

Η ζωή στα χαρακώματα - Η ζωή στα μετόπισθεν

Σε αυτή τη φάση οι μαθητές με τη βοήθεια ενός πλούσιου οπτικοακουστικού υλικού κατανοούν τη συμπεριφορά των ανθρώπων μέσα στα συγκεκριμένα ιστορικά πλαίσια και γεγονότα. Αντιλαμβάνονται ότι η καθημερινότητα του πολέμου επηρεάζει βαθιά την ψυχολογία και τις πράξεις των ανθρώπων. Ενεργοποιείται η ενσυναίσθησή τους δηλαδή η ικανότητά τους να εκτιμούν τα προβλήματα και τις καταστάσεις που βίωσαν άλλοι άνθρωποι. Τα φύλλα εργασίας που προσφέρονται στην ενότητα συνθέτουν μια καθολικότερη αντίληψη του Α΄ Παγκοσμίου πολέμου και συνδέουν διαθεματικά την τεχνολογία, την ζωγραφική, την πεζογραφία - λογοτεχνία, τη χημεία, με το ιστορικό γεγονός.

Εισαγωγή

Η ζωή στο μέτωπο

Παρουσίαση μέσα από κείμενα, οπτικό υλικό της καθημερινότητας στο μέτωπο
Σχόλιο:
Πληροφορίες για τις εικόνες αναδύονται με την τοποθέτηση του κέρσορα πάνω σε αυτές.

Ερωτήσεις για τη ζωή στα χαρακώματα

Σ. Μυριβήλης, Η μυστική παπαρούνα (Μια περιγραφή της ζωής στα χαρακώματα)

Απόσπασμα από : Την ζωή εν τάφω
Σχόλιο:
Προέρχεται από το εμπλουτισμένο ψηφιακό σχολικό εγχειρίδιο Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Β΄ Λυκείου

Ουδέν νεώτερον από το δυτικό μέτωπο

Απόσπασμα ταινίας του 1979
Σχόλιο:
Βραβεύτηκε και με Golden Globe του 1980 ως καλύτερη παραγωγή.

Ερωτήσεις που αφορούν στο κείμενο "Η μυστική παπαρούνα" και στο βίντεο από την ταινία "Ουδέν νεώτερον από το Δυτικό μέτωπο"

Η ζωή στα μετόπισθεν

Η ζωή στα μετόπισθεν παρουσιάζει εξίσου μεγάλες δυσκολίες

Η τέχνη του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου

Παρουσιάζονται 100 πίνακες ζωγραφικής ταξινομημένοι ανά θέμα και όνομα καλλιτέχνη, υπό την αιγίδα της UNESCO.

Όπλα του Α΄ Παγκοσμίου πολέμου

Βοηθητικό υλικό για το φύλλο εργασίας

Χημικά όπλα στον Α΄ Παγκόσμιο πόλεμο

Βοηθητικό υλικό για τα φύλλα εργασίας