Πληροφορική (Γυμνάσιο)

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ– ΙΟΙ / Είμαι καλά γιατρέ μου;

«Τίποτα» δεν είναι ασφαλές!

Οι μαθητές ακολουθούν μια σειρά δραστηριοτήτων με στόχο
(α) την αναζήτηση των αιτιών που απειλούν το λογισμικό του υπολογιστή τους,
(β) την αναγνώριση της απειλής από κακόβουλο λογισμικό
(γ) την ιστορική ιχνηλασία του κακόβουλου λογισμικού.

Οι δραστηριότητες είναι:

1. Ωχ! Και τώρα τι κάνω; - Διαδραστική Παρουσίαση - Ακολουθεί συζήτηση στην τάξη για την αναζήτηση των αιτιών απώλειας λογισμικού.
2. Γιατί έχασα το αρχείο μου; - Διαδραστικό Βίντεο - Οι μαθητές παρακολουθούv το video και συμπληρώνουν τις απαντήσεις τους στο Φύλλο Εργασίας 1.
3. Ιοί Υπολογιστών και Απειλές - Διαδραστικό Βίντεο - Οι μαθητές παρακολουθούν το video και συμπληρώνουν τις απαντήσεις τους στο Φύλλο Εργασίας 2.
4. Το Λεξικό του Κακόβουλου Λογισμικού - Παιχνίδι με κάρτες
5. Ιστορική αναδρομή στους Ιούς υπολογιστών - Χρονολόγιο - Συμπληρωματική πηγή
6. Οι 5 μεγαλύτεροι ιοί στην ιστορία των υπολογιστών - Διαδραστικό Infographic- Εξωτερικό περιεχόμενο- Συμπληρωματική πηγή

1. Ωχ! Και τώρα τι κάνω;

Διαβάστε το κείμενο. Συζητάμε στην τάξη.

2. Γιατί έχασα το αρχείο μου;

Παρακολουθείστε με προσοχή το video! Θα πρέπει να απαντήσετε μετά σε σχετικές ερωτήσεις!
Σχόλιο:
Δημιουργήθηκε με τη δωρεάν άδεια του powtoon.com και μεταφορτώθηκε στο youtube

3. Ιοί Υπολογιστών και Απειλές

Παρακολουθείστε με προσοχή το video. Απαντήστε στις ερωτήσεις. Καταλήξαμε και εμείς στα ίδια συμπεράσματα με τη συζήτηση στην τάξη;
YouTube video από την Common Craft - Δημοσιεύτηκε στις 22 Αυγ 2013

4. Το Λεξικό του Κακόβουλου Λογισμικού

Πληκτρολογήστε την απάντησή σας με κεφαλαία ελληνικά.

5. Ιστορική αναδρομή στους Ιούς υπολογιστών

Πότε πρωτοεμφανίστηκαν οι ιοί των υπολογιστών; Ποιο ήταν οι πιο σοβαρές απειλές για το λογισμικό;

6. Διαδραστικό Infographic: Οι 5 μεγαλύτεροι ιοί στην ιστορία των υπολογιστών

Το διαδραστικό infographic, που δημιουργήθηκε από την εταιρεία ασφαλείας Norton, μας παρουσιάζει τις λεπτομέρειες από τους πέντε μεγαλύτερους ιούς όλων των εποχών.
Σχόλιο:
Η διαδραστική γραφική απεικόνιση αφηγείται την ιστορία του Mydoom, του Sobig.F, του ILOVEYOU, του Code Red, και του Slammer, μας δείχνει το πόσο μεγάλη ζημιά προκάλεσαν, πόσους υπολογιστές χτύπησαν, και πόσο γρήγορα εξαπλώθηκαν.
Δημιουργός Σεναρίου: ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΜΑΛΛΙΑΡΑ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΩΤΣΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΒΕΡΥΚΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Συντονιστής)