Ερευνητική Εργασία - Project (Γενικό Λύκειο)

Ανακαλύπτοντας μορφές ρύπανσης του περιβάλλοντος μέσω του διαδικτύου

Τα περιβαλλοντικά προβλήματα που απασχολούν σήμερα τον πλανήτη πληθαίνουν και γίνονται συνεχώς πιο κρίσιμα, απειλώντας την ισορροπία του. Η αλλαγή του κλίματος, η ενεργειακή κρίση, το πρόβλημα του όζοντος, είναι μερικά από τα προβλήματα που απειλούν την οικολογική ισορροπία της γης. Η παρουσία ρυπαντών, οδηγεί στην διατάραξη της οικολογικής ισορροπίας.

Η διδακτική προσέγγιση των περιβαλλοντικών προβλημάτων μέσω ενός σχολικού εγχειριδίου, δεν προσφέρει ολόπλευρη ενημέρωση στο μαθητή. Αρωγό στην προσπάθειά του για μελέτη των πηγών ρύπανσης, των ειδών των ρυπαντών και των επιδράσεων τους, αποτελούν οι νέες τεχνολογίες και ιδιαίτερα το Διαδίκτυο.

Το διαδίκτυο με την δομή Υπερμέσων και τις δυνατότητες για αναζήτηση πληροφοριών για γενικά και εξειδικευμένα θέματα, αποτελεί τον ιδανικό δρόμο για πολύπλευρη ενημέρωση πάνω σε περιβαλλοντικά προβλήματα.

Στο σενάριο ακολουθείται η τεχνική της διερευνητικής μάθησης για την ανακάλυψη γνώσεων από τους μαθητές και την κατανόηση των πτυχών του προβλήματος.

Βιβλιογραφία:

Μαλλιαρός Χ., "Περιβάλλον, Ρύπανση, Τεχνικές Αντιρύπανσης", Εκδόσεις Μεταίχμιο, 2000.

Μαυρικάκη Ε., "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Νέες Τεχνολογίες", Σύγχρονη Εκπαίδευση, 2000, τχ. 115, 21-31.

Ζούμε σε μια εποχή όπου παρατηρούμε πολλές κλιματικές αλλαγές, με επώδυνες συνέπειες για τον άνθρωπο. Τα περιβαλλοντικά προβλήματα αυξάνονται και για κάποια ευθυνόμαστε όλοι μας. Τι μπορούμε να κάνουμε; Πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την υφιστάμενη κατάσταση;

Σκοπός είναι η ευαισθητοποίηση και η σφαιρική ενημέρωση των μαθητών για τα ποικίλα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης από τις διάφορες μορφές ρύπανσης. Το διαδίκτυο αποτελεί ίσως τον ιδανικό δρόμο στην προσπάθεια κάποιου για πολύπλευρη ενημέρωση πάνω σε περιβαλλοντικά προβλήματα. Με βασικό εργαλείο το διαδίκτυο, ο μαθητής συγκεντρώνει πληροφορίες για τις πηγές ρύπανσης, τα είδη των ρυπαντών και τις επιδράσεις τους.

Φάση 1: Καταιγισμός ιδεών σχετικά με τις μορφές ρύπανσης
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη ή εργαστήριο
Φάση 2: Αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο σε ομάδες
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής