Αγγλική Γλώσσα (Δημοτικό)

Learning about Water Pollution

Το σενάριο πραγματεύεται το ζήτημα της μόλυνσης της θάλασσας ως ένα θέμα μέγιστης οικολογικής σημασίας πάνω στο οποίο οι μαθητές καλούνται να τοποθετηθούν μέσω της αγγλικής γλώσσας, αλλά και με τα μέσα έκφρασης που τους προσφέρουν οι Νέες Τεχνολογίες. Το σενάριο προτείνεται προς υλοποίηση από την Ε΄ τάξη του δημοτικού σχολείου και είναι συμβατό με τις αρχές του ΑΠΣ για το μάθημα των Αγγλικών της συγκεκριμένης τάξης. Ο διαθεματικός χαρακτήρας του σεναρίου, λόγω της σύνδεσης με το περιβαλλοντικό ζήτημα και την αξιοποίηση της τεχνολογίας, και η ομαδοσυνεργατική παιδαγωγική προσέγγιση στην οποία στηρίζεται, επιτρέπουν την περαιτέρω αξιοποίηση του στο πλαίσιο ενός ευρύτερου και μεγαλύτερης διάρκειας πρότζεκτ.

Το σενάριο ασχολείται με το θέμα της μόλυνσης του περιβάλλοντος και, πιο συγκεκριμένα, της μόλυνσης της θάλασσας. Στο πλαίσιο της διδασκαλίας της αγγλικής γλώσσας στην Ε΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου και με την αξιοποίηση των ΤΠΕ επιχειρείται η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ένα θέμα οικολογικού ενδιαφέροντος, η βελτίωση των επικοινωνιακών δεξιοτήτων τους στην αγγλική γλώσσα καθώς και η ανάπτυξη δεξιοτήτων στις ΤΠΕ σε ένα ομαδοσυνεργατικό πλαίσιο διδασκαλίας.

Φάση 1: Εισαγωγή - Δημιουργία ψηφιακού πόστερ
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής
Φάση 2: Ομαδικές εργασίες για τη θαλάσσια μόλυνση
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη με υπολογιστή στη διάθεση των μαθητών / εργαστήριο πληροφορικής