Φυσική (ΔΕ) (Γενικό Λύκειο)

Η αποστολή της Rosetta: προσγείωση σε κομήτη με ελεύθερη πτώση.

Οι μαθητές μαθαίνουν για ένα σημαντικό επίτευγμα του ανθρώπου -το οποίο πραγματοποήθηκε πέρυσι- την προσεδάφιση ενός ρομποτικού συστήματος για πρώτη φορά στα χρονικά σε έναν κομήτη. Οι μαθητές  συνδέουν αυτό το γεγονός με το φαινόμενο της ελεύθερης πτώσης και της ομαλά επιβραδυνόμενης κίνησης. Οι μαθητές εργάζονται τόσο με προσομοιώσεις όσο και με τις θεωρητικές σχέσεις που έχουν μάθει. Το συγκεκριμένο σενάριο μπορεί να υλοποιηθεί στο δεύτερο κεφάλαιο της Φυσικής Α Λυκείου (σχολικό βιβλίο Φυσικής Α Λυκείου, Βλάχος, Γραμματικάκης, Καραπαναγιώτης, Περιστερόπουλος, Τιμοθέου).

Η πρώτη φάση του σεναρίου εισάγει τους μαθητές στο πρόβλημα (20 λεπτά). Στη δευτερη φάση οι μαθητές  συλλέγουν δεδομένα από το διαδίκτυο (25 λεπτά). Στη τρίτη φάση οι μαθητές δουλεύουν με προσομοιώσεις (45 λεπτά) ενώ στην τέταρτη φάση λύνουν αναλυτικά το πρόβλημα μέσα από διαδοχικές ερωτήσεις-παρατηρήσεις (45 λεπτά). Στη τρίτη και τέταρτη φάση οι μαθητές δουλεύουν και αξιολογούνται με τη βοήθεια φύλλων εργασίας.

Το σενάριο αυτό βασίζεται στην πρόσφατη αποστολή της Rosetta από την Ευρωπαϊκή ομάδα Διαστήματος (ESA). Το ταξίδι της Rosetta στο διάστημα και η προσεδάφιση του ρομπότ Philae στον κομήτη 67P μας δίνει την ευκαιρία να εφαρμόσουν οι μαθητές μας τις εξισώσεις κίνησεις για ελεύθερη πτώση και ομαλά επιβραδυνόμενη και να βρουν την επιτάχυνση της βαρύτητας του κομήτη με δύο διαφορετικές μεθόδους (προσομοιώσεις και θεωρητική προσέγγιση).

Φάση 1: Εισαγωγή στο πρόβλημα
Φάση 2: Συλλογή δεδομένων από το διαδίκτυο
Φάση 3: Προσομοιώσεις για εύρεση επιτάχυνση της βαρύτητας
Φάση 4: Λύνοντας αναλυτικά το πρόβλημα, τελική συζήτηση