Χημεία (Γυμνάσιο)

Δομή της ύλης και χημικές μεταβολές

Υπάρχει ένα χάσμα που δυσκολεύει την κατανόηση των χημικών φαινομένων. Το χάσμα μακροεπίπεδο – μικροεπίπεδο ή το χάσμα ανάμεσα στην μακροσκοπική αντίληψη της ύλης και την μικροσκοπική θεώρησή της. Ο C. A. Coulson στη μονογραφία του "Το σχήμα και η δομή των μορίων" τονίζει: «Κανένας δεν μπορεί να καταλάβει τη συμπεριφορά ενός μορίου, μέχρις ότου μάθει τη δομή του, δηλαδή το μέγεθος, το σχήμα και τη φύση των δεσμών του».

Με το σενάριο αυτό χρησιμοποιώντας παραδοσιακά και σύγχρονα μέσα προσπαθούμε να βοηθήσουμε τους μαθητές να κατανοήσουν τη σωματιδιακή δομή της ύλης και ότι τα χημικά φαινόμενα είναι αποτέλεσμα των αλληλεπιδράσεων των δομικών σωματιδίων (άτομα, μόρια) των ουσιών που οδηγούν σε νέες δομές.

Τα παραδοσιακά διδακτικά μέσα αφορούν στην κατασκευή ατομικών και μοριακών μοντέλων και ενός "χημικού αντιδραστήρα" με απλά υλικά, ενώ τα σύγχρονα διδακτικά μέσα αφορούν τη χρήση ΤΠΕ για την επίτευξη των στόχων του σεναρίου.

Να βοηθήσει τους μαθητές να γεφυρώσουν το χάσμα που υπάρχει μεταξύ της μακροσκοπικής αντίληψης της ύλης και της μικροσκοπικής θεώρησής της και να κατανοήσουν ότι τα χημικά φαινόμενα είναι αποτέλεσμα δομικών αλλαγών της ύλης.

Φάση 1: Αφόρμηση - Περίπατος στο διαδίκτυο
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Φ.Ε ή αίθουσα διδασκαλίας
Φάση 2: Κατασκευή εργαλείων
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Φ.Ε ή αίθουσα διδασκαλίας