Ιστορία (ΔΕ) (Γενικό Λύκειο)

Ελεύθεροι Πολιορκημένοι - Μεσολόγγι - 1826

Μία διαθεματική προσέγγιση του ιστορικού γεγονότος της πολιορκίας και της Εξόδου του Μεσολογγίου και του εμβληματικού ποιητικού έργου του Δ. Σολωμού "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι". Με τη διδακτική αξιοποίηση πηγών και καλλιτεχνικών έργων (ζωγραφική, μουσική) επιδιώκεται η κριτική ανάγνωση του ιστορικού γεγονότος και η συνειδητοποίηση εκ μέρους των μαθητών της μετουσίωσης του συγκεκριμένου ιστορικού γεγονότος σε ποιητικό κείμενο, σε βαθμό που γεγονός και κείμενο να αποτελούν οργανική ενότητα. Πάνω απ' όλα, όμως, οι μαθητές καλούνται να βιώσουν τα πάθη του λαού τους και να διαπιστώσουν πώς αυτά τα πάθη αποκτούν καθολική αξία καθώς μετατρέπονται σε κλασικά κείμενα υψηλής τέχνης.

"Σκέψου σε βάθος και σταθερά τη φύση της Ιδέας, πριν πραγματοποιήσεις το ποίημα. Σε αυτό θα πάρει σάρκα και οστά το ουσιαστικότερο και υψηλότερο περιεχόμενο της ανθρώπινης φύσης, η Πατρίδα και η Πίστη" Δ.Σολωμός, Στοχασμοί

Στο βιβλίο της Γ' τάξης "Ιστορία του νεότερου και του σύγχρονου κόσμου (από το 1815 ως σήμερα)", το οποίο διδάσκεται και στο Γενικό Λύκειο (ως μάθημα Γενικής Παιδείας) και στο Επαγγελματικό (ως μάθημα επιλογής), το ιστορικό γεγονός της Εξόδου του Μεσολογγίου καλύπτει δέκα σειρές. Η σύνδεση με την ποιητική σύνθεση του Σολωμού πραγματοποιείται  σε μια μόνο σειρά. Οι μαθητές/τριες θα μπορούσαν να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο ψηφιακό σενάριο με στόχο να δημιουργήσουν τον δικό τους ψηφιακό πόρο.

Φάση 1: Εισαγωγή στο σενάριο
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη (απαραίτητος ο βιντεοπροβολέας)
Φάση 2: Φάση διερεύνησης΄και επεξεργασίας υλικού
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής/Αίθουσα με διαδραστικό πίνακα και φορητούς υπολογιστές ανά ομάδα
Φάση 3: Φάση δημιουργίας τελικού προϊόντος
  1. Να γνωρίσουν το ιστορικό γεγονός της πολιορκίας και της Εξόδου του Μεσολογγίου μέσα από τις πηγές.
  2. Να διαπιστώσουν πώς το ιστορικό γεγονός μετουσιώνεται σε ποιητικό κείμενο και αποκτά διαχρονικότητα
  3. Να βιώσουν συναισθηματικά την κορύφωση του δράματος των Μεσολογγιτών και το ηθικό μέγεθος της Εξόδου
  4. Να προβούν σε πρωτότυπη δημιουργία αντλώντας έμπνευση από τους Ελεύθερους Πολιορκημένους
Έξοδος Μεσολογγίου