Μελέτη Περιβάλλοντος (Δημοτικό)

Γνωρίζοντας τα ζώα της θάλασσας

Οι μαθητές θα έρθουν σε επαφή με ορισμένα ζώα της θάλασσας και θα προσπαθήσουν να συνειδητοποιήσουν τον τρόπο προσαρμογής και επιβίωσης των συγκεκριμένων ζώων. Το συγκεκριμένο σενάριο καλύπτει το κεφάλαιο 8 (Ζώα της Θάλασσας - Μελέτη Δημοτικού Γ’ Τάξης).

Οι μαθητές θα κληθούν να περιγράψουν τη θάλασσα ως βιότοπο, αναγνωρίζοντας ζώα που ζουν σε αυτήν, ενώ ταυτόχρονα θα  προσπαθήσουν να ανακαλύψουν και να περιγράψουν τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα και τους μηχανισμούς προσαρμογής των ζώων στο συγκεκριμένο φυσικό περιβάλλον.

Φάση 1: Επαφή με τα ζώα της θάλασσας
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική αίθουσα
Φάση 2: Ταυτότητες ζώων
Χώρος Διεξαγωγής: αίθουσα υπολογιστών
Φάση 3: Ας δούμε τι μάθαμε
Χώρος Διεξαγωγής: αίθουσα υπολογιστών
  1. οι μαθητές να αναγνωρίσουν ζώα που ζουν στις θάλασσες.
  2. οι μαθητές να ονομάσουν χαρακτηριστικά γνωρίσματα των ζώων της θάλασσας
  3. οι μαθητές να ονομάσουν και να περιγράψουν μηχανισμούς προσαρμογής των ζώων της θάλασσας
  4. οι μαθητές να εξοικειωθούν με τη χρήση του Word και με το Revelation Natural Art
  5. οι μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας
ζώα της θάλασσας
προσαρμογή στο περιβάλλον
Η διδασκαλία των αντίστοιχων ενοτήτων θα ξεκινήσει από την τάξη με τη χρήση του υπολογιστή του εκπαιδευτικού και ενός προτζέκτορα και θα συνεχιστεί στο εργαστήριο των υπολογιστών, το οποίο θα διαθέτει ικανό αριθμό ηλεκτρονικών υπολογιστών που θα έχουν εγκατεστημένα τα απαραίτητα προγράμματα και λογισμικά. (κειμενογράφος word, revelation natural art.)
Δημιουργός Σεναρίου: ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΟΚΟΝΟΖΗ (Εκπαιδευτικός)