Πληροφορική (Δημοτικό)

Μαθαίνοντας τα μέρη του Υπολογιστή

Στο σενάριο αυτό παρουσιάζεται μια προσέγγιση διδασκαλίας για τα μέρη που απαρτίζουν έναν Υπολογιστή. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στο να χρησιμοποιηθούνε όσο το δυνατόν περισσότερα εργαλεία της πλατφόρμας του "Αισώπου".. Γίνεται χρήση του σχολικού εργαστηρίου για την υλοποίηση του σεναρίου. Οι μαθητές/τριες εργάζονται ομαδοσυνεργατικά σε δραστηριότητες εξερεύνησης. Έρχονται σε επαφή με τον Εθνικό Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου "Φωτόδεντρο". Το σενάριο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη Β' τάξη Δημοτικού, όπου οι μαθητές έχουν μάθει να γράφουν.

Στο σενάριο αυτό οι μαθητές διδάσκονται τα μέρη του Υπολογιστή στο πλαίσιο του μαθήματος των Τ.Π.Ε (Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών) στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία με Ε.Α.Ε.Π. (Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα). Χρησιμοποιείται το σχολικό εργαστήριο για την υλοποίηση του σεναρίου. Οι μαθητές/τριες εργάζονται ομαδοσυνεργατικά σε δραστηριότητες εξερεύνησης. Υπάρχει δραστηριότητα αφόρμησης για την εκκίνηση του ενδιαφέροντος των μαθητών. Εξοικειώνονται με το υπολογιστικό σύστημα και υλοποιούν κατάλληλες δραστηριότητες για την κατανόηση του θέματος διδασκαλίας. Παρατηρούνε και περιγράφουνε τους υπολογιστές του εργαστηρίου, εντoπίζουνε τις βασικές μονάδες για την επικοινωνία ανθρώπου-υπολογιστή, αναγνωρίζουνε τις βασικές μονάδες επικοινωνίας. Χρησιμοποιούνται κατάλληλα εκπαιδευτικά λογισμικά για την άριστη εξοικείωση με τα μέρη του Υπολογιστή. Πραγματοποιείται διαμορφωτική αξιολόγηση, ώστε να διαπιστώνεται η κατανόηση των εννοιών από τους μαθητές μέσω συζήτησης και στοχευμένων ερωτημάτων στις δραστηριότητες. Γίνεται επίδειξη στην ολομέλεια κάποιας δραστηριότητας που υλοποιούνε οι μαθητές με τη χρήση του βιντεοπροβολέα.

Φάση 1: Αναγνώριση κυριότερων μερών του Υπολογιστή
Φάση 2: Διάκριση λειτουργιών των επιμέρους κομματιών
Φάση 3: Πειραματισμοί με τα μέρη του
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής
Φάση 4: Διασύνδεση μερών που επικοινωνούν με την Κ.Μ.
Φάση 5: Αξιολόγηση των μαθητών - διασκέδαση
  1. Να αναγνωρίζουνε τα κυριότερα μέρη του υπολογιστή
  2. Να διακρίνουνε τις λειτουργίες των επιμέρους κομματιών του Υπολογιστή
  3. Να γνωρίζουνε πως συνδέονται τα μέρη μεταξύ τους