Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων (Γυμνάσιο)

Τα Μαθηματικά μέσα από την Τέχνη

Το σενάριο στοχεύει στη Διαθεματική προσέγγιση των Μαθηματικών μέσα από την Τέχνη της Ζωγραφικής. Αναζητάμε συνδέσεις και μέσα από άλλες επιστήμες (Ιστορία, Αστρονομία, Βιολογία, Αρχιτεκτονική,  Πληροφορική).

Αναδεικνύεται η δυνατότητα διερεύνησης μαθηματικών εννοιών από τους μαθητές μέσα από την μελέτη αντιπροσωπευτικών έργων τέχνης (π.χ.: επιφάνεια, συμμετρία, χρυσή αναλογία, ο αριθμός π, μη ευκλείδιες γεωμετρίες, ανέφικτα σχήματα, αυτοομοιότητα, ακολουθία Fibonacci, Τρίγωνο Pascal) .

Το σενάριο συντελεί στην απομυθοποίηση της Επιστήμης των Μαθηματικών ως δύσκολη, αφηρημένη, μηχανιστική και για λίγους.

Παρέχει τη δυνατότητα  βιωματικής προσέγγισης της Μαθηματικής γνώσης μέσα από καλλιτεχνικά δημιουργήματα των μαθητών με αξιοποίηση Εκπαιδευτικών Λογισμικών δυναμικής Γεωμετρίας (δημιουργική αλληλεπίδραση Μαθηματικών, Τέχνης και Τεχνολογίας)

Τέλος, ενθαρρύνει την κοινωνική αλληλεπίδραση των μαθητών μέσα από τις διάφορες δράσεις στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος (εκπαιδευτικές επισκέψεις σε εκθέσεις, μουσεία, εργαστήρια, παρακολούθηση διαλέξεων, συνεντεύξεις από ειδικούς  κ.α.)

Επέκταση σεναρίου: Προσεγγίζοντας τα Μαθηματικά μέσα από τη Μουσική

Οι μαθητές προσεγγίζουν σημαντικές μαθηματικές έννοιες μέσα από την ενασχόλησή τους με την Τέχνη

Φάση 1: Εισαγωγή, παρουσίαση & θεωρητική θεμελίωση θέματος
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα