Καλλιτεχνικά / Εικαστικά (Άλλο)

Γράφoντας με το φως (Εισαγωγή στη Φωτογραφία)

Η φωτογραφία αποτελεί μια μορφή τέχνης, την οποία οι μαθητες θα επιδιώξουν να προσεγγίσουν, όπως προβλέπεται από τις 3 ώρες του σεναρίου. Προτείνεται, αρχικά, σε κάθε μάθημα ένας μαθητής να αναλαμβάνει το ρόλο του φωτορεπόρτερ. Αφόρμηση θα γίνει μέσα από φύλλα εργασίας και συζήτηση, καθώς και από ένα βίντεο που θα μας ταξιδέψει στις φαβέλες της Βραζιλίας και στους νεαρούς της φωτογράφους. Στη δεύτερη φάση θα ξεδιπλωθεί η ιστορία της φωτογραφίας, τα είδη της, διάσημες φωτογραφίες και τεχνικά χαρακτηριστικά. Στην τρίτη, θα μιλήσουμε για τους βασικούς κανόνες σύνθεσης της φωτογραφίας και μέσω ασκήσεων θα δούμε την εφαρμογή τους.

Με το παρόν σενάριο, επιχειρείται οι μαθητές να έρθουν σε μια πρώτη εισαγωγική επαφή με την τέχνη της φωτογραφίας! Το πρώτο ερώτημα προς τους μαθητές: Ως "φωτογραφία" ορίζεται πρακτικά μόνο η λήψη selfies για τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης ή είναι κάτι παραπάνω;
Οι μαθητές θα μπορέσουν να καλλιεργήσουν τη φωτογραφική τους ματιά, να διακρίνουν κύρια χαρακτηριστικά στις φωτογραφίες, να εντοπίσουν το θέμα, τη σύνθεση, το περιεχόμενο, να γνωρίσουν τα τεχνικά μέρη μιας φωτογραφικής μηχανής, και έχοντας σαν εργαλείο όλα αυτά, να μπορέσουν, τελικά, να εκφραστουν μέσα από τη φωτογραφία! Γιατί η κάθε φωτογραφία έχει να πει μια ιστορία!

Φάση 1: Αφόρμηση
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική τάξη
Φάση 2: Ιστορία/Είδη φωτογραφίας
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική τάξη