Λατινικά (Γενικό Λύκειο)

Διδάσκοντας παράλληλα λατινική γλώσσα και ρωμαϊκή ιστορία

Το σενάριο αυτό προτείνει τη διδασκαλία της ενότητας XI του σχολικού βιβλίο των λατινικών που διδάσκεται στην Γ΄ Λυκείου, στον προσανατολισμό ανθρωπιστικών σπουδών.

Στόχος είναι οι μαθητές να δουλέψουν σε ομάδες χρησιμοποιώντας τις ΤΠΕ. Για το λόγο αυτό η μέθοδος διδασκαλίας που προτείνεται είναι κυρίως η ομαδοσυνεργατική και λιγότερο η μετωπική. Επομένως ο ρόλος του καθηγητή είναι συμβουλευτικός και καθοδηγητικός.

Η παρούσα πρόταση διδασκαλίας ολοκληρώνεται σε τρεις (3) φάσεις. Η 1η φάση αφορά τη διδασκαλία της θεωρίας της γραμματικής και του συντακτικού που συνοδεύουν το κείμενο στο σχολικό βιβλίο.

Η 2η φάση αφορά τη σύνταξη του κειμένου και τη μετάφρασή του. Οι μαθητές γνωρίζοντας ήδη τη θεωρία της γραμματικής και του συντακτικού, μπορούν να προχωρήσουν κατά ομάδες στη σύνταξη και μετάφραση του κειμένου.

Κατά την 3η φάση οι μαθητές θα ασχοληθούν με το περιεχόμενο του κειμένου. Θα αναζητήσουν πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με τον Αννίβα και τα τοπωνύμια που αναφέρονται στο κείμενο. Με τον τρόπο αυτό θα γνωρίσουν τα γεγονότα του Β΄ Καρχηδονιακού πολέμου.

Οι μαθητές ασχολούνται κυρίως με τη γραμματική και το συντακτικό των κειμένων, αφήνοντας στο περιθώριο το περιεχόμενό τους. Παίρνοντας αφορμή από την αναφορά στο όνομα του Αννίβα (κείμενο 11), οι μαθητές θα γνωρίσουν  και ένα σημαντικό  κομμάτι της ρωμαϊκής ιστορίας.

Φάση 1: 1. Διδασκαλία της γραμματικής και του συντακτικού
Φάση 2: 2. Σύνταξη και μετάφραση του κειμένου
Φάση 3: 3. Ενασχόληση με το περιεχόμενο του κειμένου
  1. Να γνωρίσουν τις καταλήξεις της οριστικής παρακειμένου ενεργητικής φωνής