Πληροφορική (Γενικό Λύκειο)

Η δομή επανάληψης στο προγραμματιστικό περιβάλλον SCRATCH

Το διδακτικό σενάριο αυτό δημιουργήθηκε για την Α’ τάξη των ΓΕ.Λ. και το μάθημα «Εφαρμογές Πληροφορικής». Σύμφωνα με τα υπάρχοντα ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ μπορεί να αξιοποιηθεί και για το μάθημα «Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον» της Γ’ Λυκείου αλλά και στο μάθημα της Πληροφορικής της Γ’ Γυμνασίου με ορισμένες τροποποιήσεις.

Μία προγραμματιστική δομή που δυσκολεύει τους μαθητές είναι αυτή της επανάληψης. Σκοπός του διδακτικού σεναρίου αυτού είναι η κατανόηση της δομής επανάληψης, η γνωριμία με τις διάφορες παραλλαγές της καθώς και η εξοικείωση με την εμφωλευση μεταξύ των επαναληπτικών δομών. Για να επιτευχθεί αυτό χρησιμοποιείται το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch το οποίο αφενός είναι πολύ απλό και αφετέρου παρουσιάζει με άμεσο τρόπο τα αποτελέσματα της εκτέλεσης ενός αλγορίθμου.

Φάση 1: Κατανοήση της δομής επανάληψης
Φάση 2: Χρήση των εντολών επανάληψης
Φάση 3: Εμφώλευση
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής