Καλλιτεχνικά / Εικαστικά (Δημοτικό)

Γνωρίζω το ζωγράφο Πάουλ Κλέε και τον φανταστικό του κόσμο.

Με αυτό το διδακτικό σενάριο οι μαθητές/τριες θα έρθουν σε επαφή με τη ζωή, το έργο (εικαστικό και παιδαγωγικό) και τη φιλοσοφία του μεγάλου καλλιτέχνη Πάουλ Κλέε. Τα παιδιά, με ζωγραφική και εικαστικά παιχνίδια, θα γνωρίσουν τον καλλιτέχνη και δάσκαλο που έμεινε σε όλη του τη ζωή παιδί και θεωρούσε την παιδική τέχνη την πιο αγνή απ' όλες τις μορφές τέχνης.

Το παρόν ψηφιακό σενάριο μπορεί να αποτελέσει υποστηρικτικό υλικό της διδακτικής ενότητας Δ5: Ο Πάουλ Κλέε μιλάει με ένα παιδί, του μαθήματος Εικαστικών, της Α΄ & Β΄ Τάξης Δημοτικού Σχολείου.

O/Η μαθητής/τρια αναμένεται, μέσα από το έργο του Πάουλ Κλέε, να ενδιαφερθεί για τη μοντέρνα τέχνη, να αποκτήσει θετική στάση απέναντι στα έργα τέχνης, να μαθαίνει πληροφορίες για τη ζωή του καλλιτέχνη και τα μορφικά στοιχεία που χρησιμοποιεί, να συζητά για τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται ο ζωγράφος, να πειραματίζεται με διάφορα υλικά και να ανακαλύπτει ότι η τέχνη είναι ένας μοναδικός τρόπος έκφρασης. Βασικός σκοπός της έρευνας και της δημιουργίας έργων είναι να καλλιεργηθούν τα παιδιά τόσο ως δημιουργοί όσο και ως φιλότεχνοι θεατές.

Φάση 1: Η ζωή και το έργο του ζωγράφου Πάουλ Κλέε.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής με σύνδεση στο διαδίκτυο και ψηφιακά μέσα προβολής.
Φάση 2: Ο φανταστικός κόσμος στα έργα του Πάουλ Κλέε.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο εικαστικών ή σχολική τάξη, με Η/Υ, σύνδεση στο διαδίκτυο και βιντεοπροβολέα.
Φάση 3: Δημιουργία έργου και παρουσίασή του.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο εικαστικών ή σχολική τάξη με συνθήκες εργαστηρίου, Η/Υ, σύνδεση στο διαδίκτυο και εκτυπωτή.
Φάση 4: Αυτοαξιολόγηση.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο εικαστικών ή σχολική τάξη, με Η/Υ, σύνδεση στο διαδίκτυο και εκτυπωτή.
  1. Να γνωρίσουν τα παιδιά έργα του καλλιτέχνη Πάουλ Κλέε και να τα προσεγγίσουν με παιγνιώδη τρόπο.
  2. Να εντάσσουν στο λεξιλόγιό τους απλούς εικαστικούς όρους και να τους περιγράφουν.
  3. Να συνθέτουν μορφές με γραμμές, σχήματα, χρώματα και να αποδίδουν ρυθμό.
  4. Να χρησιμοποιούν με φαντασία διάφορα υλικά και μορφές έκφρασης.
Πάουλ Κλέε
Paul Klee
σύγχρονη-μοντέρνα τέχνη
αφηρημένη-μη παραστατική τέχνη
Γραμμή
Σχήμα
χρώμα
ζωγραφική
μουσική
ρυθμός.
Εργαστήριο πληροφορικής με σύνδεση στο διαδίκτυο και ψηφιακά μέσα προβολής. Εργαστήριο εικαστικών ή σχολική τάξη με συνθήκες εργαστηρίου, Η/Υ, σύνδεση στο διαδίκτυο, βιντεοπροβολέα και εκτυπωτή. Υλικά εικαστικών.
Δημιουργός Σεναρίου: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΑΤΣΙΑΛΟΥ (Εκπαιδευτικός)