Γεωπονία - Τεχνολογία Τροφίμων και Διατροφής (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

Γεωργία και Περιβάλλον

Κατ΄αρχή θα δοθεί και θα αναλυθεί ο ορισμός της έννοιας της "γεωργίας". Με βάση αυτό τον ορισμό θα προκύψουν οι "τομείς" της γεωργικής παραγωγής.

Στη συνέχεια θα δοθούν παραδείγματα και θα αναλυθεί και αιτιολογηθεί το πως το περιβάλλον επηρεάζει την κατανομή, την άσκηση αλλά και τα αποτελέσματα της γεωργικής δραστηριότητας.

Τέλος θα δοθούν πληροφορίες για τους τρόπους άσκησης της γεωργίας, ώστε οι μαθητές να συνειδητοποιήσουν την ευθύνη του γεωργού απέναντι στο περιβάλλον και τη δημόσια υγεία.

Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να γίνουν ικανοί να διακρίνουν ποιες από τις δραστηριότητες του ανθρώπου είναι "γεωργικές" και να το αιτιολογούν. Επίσης να εξηγούν τον τρόπο με τον οποίο το περιβάλλον επηρεάζει τη γεωργία όπως επίσης και το πως ο τρόπος άσκησης της γεωργίας μπορεί να επηρεάσει το περιβάλλον.

Φάση 1: Τομείς γεωργικής παραγωγής
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα διδασκαλίας
Φάση 2: Σχέση γεωργίας και περιβάλλοντος
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα διδασκαλίας
Φάση 3: Αξιολόγηση
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη
  1. Να πληροφορηθούν για την αλληλεπίδραση μεταξύ περιβάλλοντος και γεωργίας.
Γεωργία
περιβάλλον
Εντατική γεωργία
Παραδοσιακή γεωργία.