Αγγλική Γλώσσα (Δημοτικό)

My favourite animal

Μέσα από μια σειρά διαδραστικών ασκήσεων, οι μαθητές κάνουν αρχικά επανάληψη των διαφόρων μερών του σώματος ενός ζώου. Στη συνέχεια εμπεδώνουν καλύτερα λεξιλόγιο και δομές που αφορούν στις διατροφικές συνήθειες κάποιων ζώων, στον τόπο κατοικίας τους αλλά και σε κάποιες συνήθειες- ικανότητές τους.Τέλος, καλούνται να φτιάξουν την δική τους αφίσα, παρουσιάζοντας το αγαπημένο τους ζώο με κείμενο και εικόνα.

Μέσα από μια σειρά διαδραστικών ασκήσεων οι μαθητές επαναλαμβάνουν ή/και μαθαίνουν το λεξιλόγιο που τους είναι απαραίτητο προκειμένου να περιγράψουν το αγαπημένο τους ζώο, άγριο ή κατοικίδιο.

Φάση 1: Body parts of animals
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής
Φάση 2: Animals: Habitat-Food- Habits
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής