Γερμανική Γλώσσα (Γενικό Λύκειο)

Warum studieren? - Γιατί να σπουδάσω?

Θεματική του σεναρίου είναι "σπουδές" και "γιατί να σπουδάσω". Είναι ένα θέμα που απασχολεί πολύ την ηλικιακή ομάδα, που απευθύνεται το σενάριο. Ταυτόχρονα ασχολείται με το γραμματικό φαινόμενο των δευτερουσών προτάσεων (σύνταξή και κατανόηση) Finalsatz / Doppelkonjuktionen / Kausalsatz.

Μέσα από την εισαγωγή νέου λεξιλογίου, το νέο και παλιό γραμματικό φαινόμενο, ωθεί τους νέους να χρησιμοποιήσουν περισσότερο την Γλώσσα στόχο (Γερμανικά), προτρέποντάς τους μέσα από διαδικασίες να αναρωτηθούν, να σκεφτούν, να συζητήσουν μεταξύ τους και να παρουσιάσουν τις θέσεις τους (με επιχειρήματα) προφορικά!

Κατανόηση και σύνταξη δευτερουσών προστάσεων (Finalsatz, Doppelkonjuktionen, Kausalsatz)

Φάση 1: Εισαγωγή στο θέμα
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα διδασκαλίας με Η/Υ, Ιντερνετ & βιντεοπροτζέκτορα ή εργαστήριο Η/Υ
Φάση 2: Γραμματικό φαινόμενο 1
Φάση 3: Γραμματικό φαινόμενο 2
Φάση 4: Επανάληψη και εμπέδωση μέσω προσωπικής εργασίας
Χώρος Διεξαγωγής: εργαστήριο Η/Υ
  1. Να προβληματιστούν, να γνωρίσουν και να κατανοήσουν το θέμα "σπουδές"
Δευτερεύουσες προτάσεις
Η/Υ, προβολικό μηχάνημα, Ίντερνετ, εργαστήριο Η/Υ.
Δημιουργός Σεναρίου: ΙΩΑΝΝΑ ΧΑΡΔΑΛΟΥΠΑ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΠΕΡΠΕΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Συντονιστής)