Γερμανική Γλώσσα (Γυμνάσιο)

(Auch) in meiner Freizeit schütze ich die Umwelt!

Οι μαθητές γνωρίζουν το λεξιλόγιο της θεματικής ενότητας "ελεύθερος χρόνος" (Freizeit- Hobbys). Μέσα από διάφορες δραστηριότητες εξασκούνται στο σχετικό λεξιλόγιο και εκφράζουν την άποψή τους για το θέμα. Μέσα από ένα αυθεντικό κείμενο, γνωρίζουν μη συμβατικές ασχολίες ελεύθερου χρόνου και σε άλλες χώρες και ευαισθητοποιούνται περιβαλλοντικά.

Η τάξη γερμανικών συμμετέχει σε ένα πρόγραμμα E Twinning. Τα παιδιά έχουν γνωριστεί και στο πλαίσιο της συνεργασίας τους ανταλλάσσουν E-Mail και συζητούν, χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα του προγράμματος. Ένας από τους στόχους του προγράμματος είναι να παρουσιαστούν οι ασχολίες, που έχουν τα παιδιά στον ελεύθερο χρόνο τους και να γνωρίσουν πρωτότυπα χόμπυ.

Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές γνωρίζουν το λεξιλόγιο, που αφορά στις ασχολίες του ελεύθερου χρόνου (Freizeit- Hobbys), το εξασκούν και το χρησιμοποιούν, για να εκφράσουν την προσωπική τους προτίμηση και άποψη (λεξιλογική και γλωσσολογική ικανότητα).

Παράλληλα ανακαλύπτουν ασχολίες ελεύθερου χρόνου, φιλικές προς το περιβάλλον, οι οποίες προωθούν την περιβαλλοντική συνείδηση και στόχο έχουν τη συναισθηματική εμπλοκή των μαθητών στο ζήτημα της προστασίας του περιβάλλοντος.

Φάση 1: Παρουσίαση και εξάσκηση του λεξιλογίου
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική αίθουσα με διαδραστικό πίνακα ή εργαστήριο πληροφορικής
Φάση 2: Κατανόηση γραπτού λόγου
  1. Να γνωρίσει και να εξασκηθεί ο μαθητής στο λεξιλόγιο της θεματικής ενότητας "ελεύθερος χρόνος"