Τεχνολογία (Γυμνάσιο)

Εισροές-Εκροές και Παραγωγή προϊόντων

Στο εκπαιδευτικό σενάριο χρησιμοποιούνται μαθησιακά αντικείμενα που εμπεριέχονται στο εμπλουτισμένο βιβλίο μαθητή για το μάθημα "Τεχνολογία" της Β΄ τάξης του Γυμνασίου, καθώς και στο Φωτόδεντρο/Ψηφιακό Σχολείο και αφορούν α) στον τρόπο λειτουργίας ενός απλού μοντέλου συστήματος παραγωγής, β) στην επίδραση των συντελεστών στην παραγωγή και γ) στην έννοια του κέρδους.

Στο μάθημα "Τεχνολογία" που διδάσκεται στη Β΄ τάξη του Γυμνασίου, ο μαθητής εισάγεται, μεταξύ άλλων, σε έννοιες που χαρακτηρίζουν ένα βιομηχανικό σύστημα παραγωγής, όπως "εισροές", "εκροές", "συντελεστές παραγωγής", "κέρδος" και ανακαλύπτει βιωματικά την αλληλεξάρτηση που υπάρχει μεταξύ τους. Ο μαθητής, μέσα από την υλοποίηση των φάσεων του εκπαιδευτικού σεναρίου, αποσαφηνίζει, αντιλαμβάνεται και συσχετίζει αυτές τις έννοιες.

Φάση 1: Εισροές-Εκροές, Συντελεστές παραγωγής
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη με υπολογιστές
Φάση 2: Παραγωγή προϊόντων
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη με υπολογιστή και διαδραστικό πίνακα