Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)
 1 ώρα

Χειμώνας

Τα νήπια έχονται σε επαφή με ποικίλα ερεθίσματα σχετικά με τα χαρακτηριστικά του χειμώνα. Συζητούν γι' αυτά, τα αναγνωρίζουν και τα διαφοροποιούν από τα χαρακτηριστικά άλλων εποχών. Εμπλέκονται σε δραστηριότητες σχετικά με τον καιρό και τις αλλαγές του τη συγκεκριμένη εποχή. Mπορούν επίσης να προχωρήσουν σε μηνιαία καταγραφή του καιρού φτιάχνοντας το δικό τους ημερολόγιο.

Οι μαθητές γνωρίζουν αρκετά πράγματα γύρω από την έννοια του χρόνου και των εποχών κυρίως από προσωπική εμπειρία και συζητήσεις με τον κοινωνικό και οικογενειακό περίγυρο. Οι διάχυτες αυτές πληροφορίες επιχειρείται να μετατραπούν μέσα από εμπειρίες και συνειδητή δραστηριότητα σε γνώσεις, συγκεκριμένα για το χειμώνα.

Φάση 1: Ακρόαση τραγουδιού
Φάση 2: Τα χαρακτηριστικά του χειμώνα
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη - Γωνια Η/Υ
Φάση 3: Ταιριάζει ή δεν ταιριάζει με το χειμώνα
Φάση 4: Ημερολόγιο καιρού
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη
  1. Να αναγνωρίζουν τις εποχές και συγκεκριμένα το χειμώνα και να περιγράφουν τα χαρακτηριστικά του.
  2. Να διευρύνουν τις γνώσεις τους σχετικά με τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το χειμώνα.
  3. Να παρατηρούν και να καταγράφουν αλλαγές στο φυσικό περιβάλλον
  4. Να ταξινομούν στοιχεία που τους δίνονται.
εποχές
χειμώνας
Καιρός
ημερολόγιο
περιβάλλον
Σύνδεση στο διαδίκτυο, cd player ή υπολογιστής με ηχεία.
Δημιουργός Σεναρίου: ΕΛΕΝΗ ΜΑΡΟΥΚΑ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΑΜΠΑΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΤΣΑΛΑΓΙΩΡΓΟΥ ΕΛΕΝΗ (Συντονιστής)