Διοίκηση και Οικονομία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

Μορφές Επιχειρήσεων

Το θέμα του ψηφιακού σεναρίου είναι μορφές των επιχειρήσεων. Εξελίσσεται σε δύο φάσεις και για την υλοποίηση κάθε μίας απαιτείται μία διδακτική ώρα.

Στην πρώτη φάση με τα διαδραστικά εργαλεία που δημιουργήθηκαν επιδιώκεται οι μαθητές τα γνωρίσουν:

• τα κριτήρια ταξινόνημησης των επιχειρήσεων
  • τις διάφορες μορφές των επιχειρήσεων, σύμφωνα με τα παραπάνω κριτήρια.

Τη διαδικασία πλαισιώνουν διαδραστικές ασκήσεις για τον έλεγχο της μαθησιακής διεργασίας.

Στη δεύτερη φάση οι μαθητές θα ξεκινήσουν με διερευνητικές εργασίες, όπως περιγράφονται στα φύλλα εργασίας.

Ακολουθεί παρουσίαση των εργασιών τους και η διαδικασία θα ολοκληρωθεί με την επίλυση διαδραστικών ασκήσεων εφ' όλης της ύλης στην ενότητα Μορφές Επιχειρήσεων.

Οι σύγχρονες συναλλαγές πραγματοποιούνται από πληθώρα επιχειρήσεων. Είναι όλες αυτές οι επιχειρήσεις ίδιες ως προς το μέγεθος, το τρόπο και τις διαδικασίες δημιουργίας τους ή τον τομέα δραστηριότητάς τους; Σ΄αυτό το ερώτημα θα απαντήσουμε παρακάτω.

Σε δεύτερη φάση θα αναζητήσουμε τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε μορφής επιχείρησεων και θα παρουσιαστούν εν συντομία οι διαδικασίες ιδρυσής τους.

Φάση 1: Ταξινόμηση Επιχειρήσεων
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα διδασκαλίας που διαθέτει Η/Υ και προτζέκτορα ή εργαστήριο πληροφορικής
Φάση 2: Πλεονεκτήματα και Μειονεκτήματα
  1. Να γνωρίσει ο μαθητής τις μορφές των επιχειρήσεων
  2. Να μάθει τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των διαφορετικών μορφών επιχειρήσεων
  3. Να μάθει τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των διαφόρων μορφών επιχειρήσεων
  4. Να γνωρίσει τις απαραίτητες διαδικασίες ίδρυσης κάθε μορφής.
Δημόσιες
Ιδιωτικές
Δημοτικές και Μεικτές επιχειρήσεις
Μερική Ιδιωτικοποίηση