Πληροφορική (Γυμνάσιο)

Παραλλαγές στη Δομή Επανάληψης

Ως συνέχεια του προηγούμενου σεναρίου, παρουσιάζεται η παραλλαγή της Δομής Επανάληψης (Δ.Ε.) ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ. Χρησιμοποιούνται παραδείγματα διαλεγμένα ώστε να δίνουν έμφαση στις περιπτώσεις όπου η παραλλαγή αυτή οδηγεί σε διατύπωση απλούστερων λύσεων/αλγορίθμων. Το σενάριο έχει δομηθεί ώστε να καλύπτει ένα δίωρο (κατά προτίμηση εργαστηριακό και κατά προτίμηση συνεχόμενο) μάθημα.

Η βασική παραλλαγή της Δομής Επανάληψης (ΟΣΟ συνθήκη [...] ) είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος που απαιτεί τη χρήση της. Στην πράξη όμως έχουν εισαχθεί και άλλες παραλλαγές που αποσκοπούν στη διευκόλυνση του προγραμματιστή ανάλογα με το πρόβλημα που αυτός καλείται να επιλύσει.

Οι μαθητές πρέπει να εξοικειωθούν με τις παραλλαγές αυτές και να καταστούν ικανοί να επιλέγουν εκείνη που οδηγεί στην απλούστερη διατύπωση της λύσης.

Φάση 1: Η Δ.Ε. ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο / Αίθουσα Διδασκαλίας
Φάση 2: Ασκήσεις
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο / Αίθουσα Διδασκαλίας
  1. Να γνωρίσουν τις εναλλακτικές παραλλαγές και να κατανοήσουν τη νοηματική διαφορά μεταξύ τους
  2. Να χρησιμοποιήσουν κάθε παραλλαγή της Δ.Ε.
  3. Να είναι σε θέση να περιγράψουν τις ομοιότητες και τις διαφορές μεταξύ των παραλλαγών της Δ.Ε.
  4. Να μπορούν να επιλέξουν την καταλληλότερη παραλλαγή για τη λύση ενός προβλήματος.
προγραμματισμός αλγοριθμική δομή δομή επανάληψης
παραλλαγές δομής επανάληψης
Φωτοτυπίες, κλασικός πίνακας, σύνδεση στο διαδίκτυο, διαδραστικός πίνακας
Δημιουργός Σεναρίου: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΑΚΩΝΑΣ (Εκπαιδευτικός)