Φυσική (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Δυναμική Ενέργεια -Κινητική Ενέργεια-Διατήρηση της Μηχανικής Ενέργειας

Στο συγκεκριμένο σενάριο περιγράφεται η διδασκαλία της δυναμικής, της κινητικής ενέργειας και της διατήρησης της μηχανικής ενέργειας με τη βοήθεια νέων τεχνολογιών. Χρησιμοποιείται διαδυκτιακή προσομοίωση και πείραμα στο εργαστήριο με υλικά καθημερινής χρήσης. Οι δραστηριότητες της προσομοίωσης προτείνεται να διεξαχθούν στο εργαστήριο πληροφορικής. Αν όμως δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτό προτείνονται εναλλακτικές όπως το εργαστήριο φυσικής ή η αίθουσα διδασκαλίας με διαδραστικό πίνακα ή με έναν βιντεοπροβολέα και έναν υπολογιστή.

Η μέθοδος που προτείνεται είναι η  διερευνητική

Οι μαθητές δεν μπορούν να κατανοήσουν και να περιγράψουν τις δύο μορφές ενέργειας:δυναμική και κινητική. Επίσης δεν μπορούν να κατανοήσουν τη μετατροπή της μιας στην άλλη καθώς και τη διατήρηση της μηχανικής ενέργειας. Ένα τρίτο εκπαιδευτικο πρόβλημα είναι η εισαγωγή της έννοιας της τριβής στη διατήρηση της ενέργειας γενικότερα.

Φάση 1: Διερευνητική Εκπαιδευτική Διαδικασία
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής ή Εργαστήριο Φυσικής
Φάση 2: Δραστηριότητες με Εικονικό Πείραμα
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής ή Εργαστήριο Φυσικής ή Αίθουσα Διδασκαλίας