Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Δημοτικό)
 1 ώρα

Δάσος και κλιματική αλλαγή

Οι καινοτόμες βιωματικές δράσεις αποτελούν κατάλληλο πεδίο για την ανάπτυξη συνεργατικών πρωτοβουλιών στις σχολικές μονάδες του Δημοτικού. Ιδιαίτερα η υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη (ΕΑΑ) είναι δυνατό να αποτελέσουν το όχημα προς μία αλλαγή στην κουλτούρα του σχολείου σε σχέση με τη συνεργατικότητα. Η μάθηση δεν εξαντλείται στη μεταφορά γνώσεων προς τους μαθητές, αλλά συμπεριλαμβάνει και τη μετάδοση αξιών, τη διαμόρφωση στάσεων και συμπεριφορών μέσα από βιωματικόυ τύπου δραστηριότητες. Με τον τρόπο αυτό η εκπαίδευση συμβάλλει στον περιβαλλοντικό εγγραματισμό των ατόμων. Στην ΕΑΑ οι μαθητές καλούνται πλέον να προσεγγίσουν τις οικολογικές, κοινωνικές και οικονομικές πτυχές των περιβαλλοντικών προβλημάτων, να αντιληφθούν τις βασικές αιτίες αυτών και να προτείνουν ενδεχόμενες λύσεις, μέσα από διαδικασίες ενεργητικής μάθησης που θα τους επιτρέπουν να  συσχετίζουν τις πληροφορίες που λαμβάνουν με τις ήδη υπάρχουσες γνωστικές τους δομές. Ουσιαστικά, το επιθυμητό αποτέλεσμα της ΕΑΑ είναι το πώς μέσω της κριτικής σκέψης ο μαθητής θα καταστεί ικανός να συνδιαλέγεται με το περιβάλλον του εκδηλώνοντας φιλοπεριβαλλοντικές συμπεριφορές και το παρόν ψηφιακό σενάριο ανατύχθηκε προς αυτή την κατεύθυνση.

Γίνεται προσπάθεια να μελετηθούν οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στα Μεσογειακά δάση. Τόσο η μελέτη της ενέργειας όσο και η μελέτη των οικοσυστήματων αποτελούν στόχους του αναλυτικού προγράμματος των μαθητών της έκτης τάξης του δημοτικού. Τα πεδία αυτά θεωρούνται πρόσφορα για την ανάπτυξη συνεργατικών δραστηριοτήτων επειδή οι μαθητές, σε γενικές γραμμές, έχουν προηγούμενες γνώσεις και αναπαραστάσεις του δάσους και της κατανάλωσης ενέργειας.

Φάση 1: Δημιουργία ομάδων και χαρτογράφηση εννοιών
Φάση 2: Βιβλιογραφική μελέτη θέματος και συλλογή υλικού
Φάση 3: Δραστηριότητες για το δάσος - κλιματική αλλαγή
Φάση 4: Βιωματικές δραστηριότητες