Φιλοσοφία (Γενικό Λύκειο)

Οι τρεις σημαντικότερες ηθικές θεωρίες

Το σενάριο αυτό μπορεί να αξιοποιηθεί είτε για τη διδασκαλία του μαθήματος "Αναζήτηση Κριτηρίου Ηθικής Ορθότητας" (Σχολικό Βιβλίο Β΄ Λυκείου: Αρχές Φιλοσοφίας, Συγγραφείς: Στ. Βιρβιδάκης, Β. Καρασμάνης, Χ. Τουρνά) είτε ανεξάρτητα με αυτό, προκειμένου να εξοικειωθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες του λυκείου με κάποιες βασικές αρχές της ηθικής φιλοσοφίας.

Ήδη απο την αρχαιότητα απασχολούσαν τους φιλοσόφους ερωτήματα που έχουν να κάνουν με το σωστό και το λάθος. "Τι πρέπει να πράττουμε και τι όχι;" "Πώς πρέπει να ζουν οι άνθρωποι;" Με την πάροδο του χρόνου, αυτά τα ερωτήματα εμπλουτίστηκαν με νέα και η ηθική φιλοσοφία αναδείχτηκε σε έναν από τους σημαντικότερους φιλοσοφικούς κλάδους. Μάλιστα, στον 20ο αιώνα τονίστηκε ο πρακτικός χαρακτήρας της ηθικής με την ανάπτυξη των κλάδων της εφαρμοσμένης ηθικής, όπως είναι η βιοηθική, η περιβαλλοντική ηθική, η ηθική των επιχειρήσεων, κ.α.

Με αυτό το διδακτικό σενάριο μπορούμε να μάθουμε τις τρεις σημαντικότερες ηθικές θεωρίες και να ανακαλύψουμε τις εφαρμογές που μπορεί να έχουν για την καθημερινή ζωή, με τη χρήση τους για τη λήψη αποφάσεων.

Φάση 1: Ωφελιμισμός
Φάση 2: Καντιανή ηθική
Φάση 3: Αρετολογική ηθική
Φάση 4: Η ηθική στην πράξη
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα
  1. Κατανόηση των τριών σημαντικότερων ηθικών θεωριών (ωφελιμισμός, καντιανή ηθική, αρετολογική ηθική).
  2. Δυνατότητα διάκρισης των τριών θεωριών.
  3. Συνειδητοποίηση της προσωπικής ηθικής ευθύνης και της δυνατότητας επιλογής.
  4. Ενίσχυση των επιλογών σχετικά με τη διαμόρφωση προσωπικού πλαισίου αξιών και κανόνων.
  5. Κατανόηση ότι η ηθική φιλοσοφία μπορεί να έχει πρακτικό χαρακτήρα (πρακτική ή εφαρμοσμένη ηθική)
φιλοσοφία
ηθική
ηθική φιλοσοφία