Ηλεκτρολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)
 1 ώρα

Συγκριτής τάσης (με τελεστικό ενισχυτή)

Αρχικά οι μαθητές κατανοούν τη συνδεσμολογία, τη λειτουργία και τις διαφορές των συγκριτών τάσης με αναστροφή και χωρίς αναστροφή.

Στη συνέχεια εμβαθύνουν με την ενεργητική τους συμμετοχή μέσω υλοποίησης του κυκλώματος σε πρόγραμμα προσομοίωσης ή σε breadboard.

Τέλος, με τα ερωτήματα της φάσης αναστοχασμού ελέγχουν το ποσοστό εμπέδωσης της νεοαποκτηθείσας γνώσης και καλύπτουν πιθανές απορίες.

Το παρόν ψηφιακό σενάριο έχει ως κύριο στόχο, οι μαθητές να κατανοήσουν τη δομή (συνδεσμολογία) και τη λειτουργία ενός συγκριτή τάσης, με αναστροφή ή χωρίς αναστροφή, με συμμετρική ή ασύμμετρη τροφοδοσία, βασισμένου σε ένα Τελεστικό Ενισχυτή.

Φάση 1: Φ1-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: Συνδεσμολογία και λειτουργία
Χώρος Διεξαγωγής: αίθουσα διδασκαλίας
Φάση 2: Φ2-ΕΦΑΡΜΟΓΗ: Προσομοίωση στον υπολογιστή
Χώρος Διεξαγωγής: εργαστήριο με υπολογιστές (ή εργαστήριο ηλεκτρονικών)
Φάση 3: Φ3-ΑΝΑΣΤΟΧΑΣΜΟΣ: Όλα όσα μάθαμε!
Χώρος Διεξαγωγής: εργαστήριο με υπολογιστές
  1. Να κατανοήσουν βαθιά την λειτουργία του συγκριτή τάσης.
  2. Να μπορούν να διακρίνουν αν το κύκλωμα συγκριτή τάσης είναι με αναστροφή φάσης ή χωρίς αναστροφή.
  3. Να κατανοήσουν τη διαφορά στη λειτουργία του συγκριτή τάσης με συμμετρική ή ασύμμετρη τροφοδοσία.
Συγκριτής τάσης
Τελεστικός ενισχυτής
υπολογιστής με πρόγραμμα προσομοίωσης του ηλεκτρονικού κυκλώματος ή breadboard με τα απαραίτητα ηλεκτρονικά εξαρτήματα και όργανα
Δημιουργός Σεναρίου: ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ (Εκπαιδευτικός)