Ηλεκτρολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ - ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ

Στο παρόν σενάριο οι μαθητές θα γνωρίσουν τη συμπεριφορά ενός κυκλώματος όταν αυτό αποτελείται από περισσότερες από δύο αντιστάσεις (καταναλωτές), οι οποίες είναι συνδεδεμένες παράλληλα.

Μέσω της ενασχόλησης των μαθητών με το λογισμικό, θα εντοπιστεί  η συμπεριφορά της τάσης και του ρεύματος, σε ένα κύκλωμα παράλληλης συνδεσμολογίας.

Οι μαθητές καλούνται να αξιολογήσουν τη συμπεριφορά αυτή  και να εξάγουν συμπεράσματα μέσα από διαδικασία λογικής σκέψης.

Σκοπός του σεναρίου είναι οι μαθητές χρησιμοποιώντας ένα ήδη γνωστό σε αυτούς λογισμικό προσομοίωσης κυκλωμάτων, να  διαμορφώσουν ένα ηλεκτρικό κύκλωμα που θα περιλαμβάνει πηγή Συνεχούς Τάσης, διακόπτη και τουλάχιστον δύο αντιστάσεις, συνδεδεμένες παράλληλα. Μέσω του κυκλώματος, καλούνται να κατανοήσουν τη συμπεριφορά των βασικών μεγεθών (τάση- ένταση- αντίσταση), στη βασική παράλληλη συνδεσμολογία αντιστάσεων.

Φάση 1: Κατασκευή ηλεκτρικού κυκλώματος(παρ/λη σύνδεση)
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής εφοδιασμένο με οποιοσδήποτε browser
Φάση 2: Καταγραφή μετρήσεων (Τάσης - Ρεύματος-Αντίστασης)
Φάση 3: Συζήτηση μεταξύ ομάδων βάση των καταγραφών