Καλλιτεχνικά / Εικαστικά (Δημοτικό)

Εισαγωγή στο Χρώμα.

Το συγκεκριμένο σενάριο περιλαμβάνει μια πρώτη επαφή του μαθητή με το χρώμα  σα βασικό μορφικό στοιχείο της εικαστικής του παιδείας. Περιγράφεται η δημιουργία των χρωμάτων, των αποχρώσεων και οι ιδιότητές τους. Ακολουθούν εφαρμογές εμπέδωσης των εννοιών θεωρητικά και πρακτικά  και εφαρμογές  προσωπικής έκφρασης με τα χρώματα.

Η ηλικιακή ομάδα στόχου είναι  πλέον σε θέση να αναγνωρίζει, να διακρίνει και να ονομάζει πολλά από τα χρώματα, στη φύση και στα έργα τέχνης. Μπορεί λοιπόν  να αφομοιώσει γνώσεις που αφορούν στις κατηγορίες και τις ιδιότητές τους. Επιπλέον μπορούν  να εξοικειωθούν με την διαδικασία αναπαραγωγής διαφορετικών αποχρώσεων μέσα από κατάλληλες αναμίξεις και να αξιοποιήσουν την γνώση στην εικαστική τους εργασία.

Φάση 1: Αναγνωρίζω τα χρώματα.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο εικαστικών ή σχολική αίθουσα με ψηφιακό εξοπλισμό , ή εργαστήριο πληροφορικής.
Φάση 2: Τα είδη των χρωμάτων και η δημιουργία τους.
Φάση 3: Ιδιότητες και αναμίξεις των χρωμάτων.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο εικαστικών με ψηφιακό εξοπλισμό ή σχολική αίθουσα με ψηφιακό εξοπλισμό και συνθήκες εργαστηρίου.
Φάση 4: Δημιουργία εικαστικού έργου με χρώματα.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο εικαστικών ή σχολική αίθουσα με συνθήκες εργαστηρίου.
  1. Να αναγνωρίζει διαφορετικές αποχρώσεις και ιδιότητες των χρωμάτων στη φύση και στα έργα τέχνης.
  2. Να δημιουργεί και να χρησιμοποιεί ποικίλες αποχρώσεις με αναμίξεις των κατάλληλων χρωμάτων.
  3. Να εκφράζει συναισθήματα με ποικίλους τρόπους χρωματισμού στο εικαστικό του έργο .
  4. Να χειρίζεται τον Η/Υ σε απλά λογισμικά για εκμάθηση και εμπέδωση εννοιών των χρωμάτων.
  5. Να εκφράζει προσωπικά νοήματα και συναισθήματα για την απόδοση των χρωμάτων σε έργα της Τέχνης .
απόχρωση
χρώματα βασικά - δευτερεύοντα
συμπληρωματικά
θερμά- ψυχρά
Ένας Υπολογιστής για κάθε μαθητή ή ανά 2 μαθητές. Οποιοσδήποτε φυλλομετρητής , σύνδεση στο διαδίκτυο. Υλικά ζωγραφικής. Οπτικό πρίσμα, ηλεκτρικός λαμπτήρας, μπλοκ ριζόχαρτο μέγεθος Α4.
Δημιουργός Σεναρίου: ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΑΦΙΔΑ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΑΡΤΣΑΚΑ ΕΛΕΝΗ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΛΑΖΑΡΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ (Συντονιστής)