Διαθεματικό (Γυμνάσιο)

Μελετώντας την ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΙΣΗ υπό το πρίσμα της ΤΕΧΝΗΣ

Το παρόν διδακτικό ψηφιακό σενάριο αφορά στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας και συγκεκριμένα στην ενότητα 6.3 "Οικολογική Καταστροφή",  που διδάσκονται οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου. Ωστόσο, είναι σημαντικό για τους μαθητές, η διδασκαλία της συγκεκριμένης ενότητας να πραγματοποιηθεί διαθεματικά με τα μαθήματα των Καλλιτεχνικών και της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας ώστε να υπάρξει μεγαλύτερος βαθμός διάδρασης και ευαισθητοποίησης των μαθητών μέσω της τέχνης.

Οι μαθητές καλούνται μέσα από τις διάφορες μορφές τέχνης να αναγνωρίσουν τη σπουδαιότητα και την αναγκαιότητα για την ζωή του ανθρώπου που έχει το φυσικό περιβάλλον. Επιπλέον, τους ζητείτε να ανακαλύψουν τους τρόπους επέμβασης του ανθρώπου στο φυσικό περιβάλλον και τις επιπτώσεις που έχουν αυτές οι επεμβάσεις. Τέλος, καλούνται να δημιουργήσουν ένα έργο με στόχο την ενημέρωση των συμμαθητών τους για την οικολογική καταστροφή και το περιβάλλον και την άμεση κινητοποίησή τους.

Φάση 1: Χωρισμός ομάδων και επεξεργασία έργων
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα πληροφορικής ή tablet
Φάση 2: Συλλογή και παρουσίαση υλικού για τη ρύπανση
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα Πληροφορικής