Βιωματικές Δράσεις - ΣΔΕ - Project (Δημοτικό)

Λαθεύοντας ιστορίες

Το διδακτικό σενάριο "Λαθεύοντας ιστορίες" είναι μία προσπάθεια να καλλιεργήσουν τα παιδιά τη φαντασία τους, να ασχοληθούν με τη δημιουργική γραφή, να εκφράσουν τις σκέψεις τους και τα συναισθήματά τους προφορικά, αλλά και μέσα από τις ζωγραφιές τους και τα δικά τους κείμενα. Όλα αυτά γίνονται με την επεξεργασία αγαπημένων παραμυθιών, μέσα σε ένα κλίμα συνεργασίας, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης, που δεν μπορεί παρά να τους προσφέρει στο τέλος απόλυτη ικανοποίηση, για το παραμύθι που τα ίδια τα παιδιά κατάφεραν να δημιουργήσουν και βέβαια διασκέδαση.

Βάση για τη δημιουργία αυτού του διδακτικού σεναρίου αποτέλεσε η ανάγκη που ένιωθαν οι μαθητές της Β΄τάξης του δημοτικού να διδαχτούν μια ενότητα μέσα από το βιβλίο της Γλώσσας (βιβλίο Γλώσσας μαθητή γ΄ τεύχος, ενότητα 23, διδακτικό μάθημα: Λαθεύοντας ιστορίες), με έναν εναλλακτικό,διαφορετικό τρόπο από αυτόν που προτείνεται στο βιβλίο του δασκάλου.Έναν τρόπο που θα τα βοηθήσει να απολαύσουν περισσότερο το ταξίδι της γνώσης.

Οι μαθητές καλούνται να εξασκηθούν στα δομικά κειμενικά στοιχεία ενός παραμυθιού και παρεμβαίνοντας με δημιουργικό τρόπο, να φτιάξουν ένα δικό τους αστείο κείμενο.

Φάση 1: Βιώνοντας το γνωστό.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα
Φάση 2: Βιώνοντας το νέο.
Φάση 3: Θεωρία-Ορολογία
Φάση 4: Εφαρμογή και Ανάλυση
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα και αίθουσα Πληροφορικής
  1. Οι μαθητές να επεξεργαστούν ένα κείμενο-παραμύθι με αστείο χαρακτήρα.
  2. Να γνωρίσουν το λάθος ως τρόπο παραγωγής του αστείου και να το απομυθοποιήσουν.
  3. Να εξασκηθούν στα δομικά κειμενικά στοιχεία του παραμυθιού.
  4. Οι μαθητές να παρέμβουν με δημιουργικό τρόπο και να φτιάξουν κείμενα που μας κάνουν να γελάμε.
  5. Τα παιδιά να εργαστούν ως ομάδα.
Παραμύθι
Ιστορία
λάθος
δημιουργικό λάθος
μορφές-είδη του αστείου.
Βιβλία-παραμύθια, μπλοκ ζωγραφικής, μαρκαδόροι-ξυλομπογιές, γαντόκουκλες, ηλεκτρονικός υπολογιστής.
Δημιουργός Σεναρίου: ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΡΙΚΑΛΙΤΗ (Εκπαιδευτικός)