Μηχανολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

Ροπή δύναμης - Θεώρημα ροπών.

Το σενάριο που αναπτύσσουμε, αναφέρεται στη θεματική ενότητα Ροπή, από το μάθημα Τεχνική Μηχανική - Αντοχή των Υλικών, το οποίο διδάσκεται σε όλες τις ειδικότητες του Μηχανολογικού τομέα. Με αυτό προσπαθούμε να δημιουργήσουμε μια διαφορετική διδασκαλία η οποία θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε μια τάξη ή και να λειτουργήσει υποστηρικτικά στη διδασκαλία της συγκεκριμένης ενότητας.

Στόχος αυτού του σεναρίου είναι να συμβάλλει ώστε να ξεπεραστούν τα προβλήματα που εμφανίζονται κατά τη διδασκαλία αυτής της ενότητας.

Θα χρησιμοποιηθεί το λογισμικό προσομοίωσης https://phet.colorado.edu/sims/html/balancing-act/latest/balancing-act_e...

όπου προσομοιώνεται η Ροπή δύναμης.

Το εκπαιδευτικό πρόβλημα σχετίζεται με την αδυναμία των μαθητών να κατανοήσουν την τεχνική ορολογία αλλά και τον τρόπο με τον οποίο εφαρμόζονται οι νόμοι των φυσικών επιστημών στην πράξη , ως αποτέλεσμα της έλλειψης σύνδεσης με την καθημερινότητα. Οι μαθητές θα πρέπει να εισαχθούν στην τεχνική ορολογία, να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν μεθόδους επίλυσης θεωρητικών προβλημάτων, οι οποίες όμως εφαρμόζονται και για την επίλυση υπαρκτών, πρακτικών προβλημάτων.

Φάση 1: Εισαγωγη - Προσανατολισμός
Φάση 2: Παρουσίαση του θέματος
Φάση 3: Καθοδηγούμενη πρακτική εξάσκηση
Φάση 4: Αξιολόγηση αποτελεσμάτων
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη
  1. Ως προς τη Γνώση: Οι μαθητές θα πρέπει να μπορούν να ορίζουν την έννοια της ροπής δύναμης.
  2. Ως προς τις δεξιότητες: Να αναπτύσσουν την κριτική τους ικανότητα
  3. Ως προς τις ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ: Οι μαθητές να είναι ικανοί να υπολογίσουν της ροπή μιας δύναμης.
  4. Ως προς τις ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ:Οι μαθητές να συγκρίνουν, να μελετούν και να αιτιολογουν τα αποτελέσματα τους
ροπή δύναμης
δύναμη
Η/Υ, σύνδεση ίντερνετ, βιντεοπροβολέας.
Δημιουργός Σεναρίου: ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΓΟΜΑΤΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (Συντονιστής)