Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας (Δημοτικό)

Γερά δόντια, χαρούμενα παιδιά

«Οχ! μου  βγήκε το δόντι», φώναξε ένα παιδί μέσα στην τάξη. Αυτό το  γεγονός  ήταν η αφορμή για  επιλέξουμε  το  θέμα:  «Γερά  δόντια  χαρούμενα  παιδιά».  Ένα  θέμα  που  μας  ενδιαφέρει όλους αφού όλοι  μας  αρχίζουμε  να  χάνουμε  τα παλιά μας  δόντια  και  να  καμαρώνουμε  τα καινούρια που βγαίνουν.

Είδαμε πόσο  σημαντική δουλειά κάνουν τα δόντια μας, αφού χωρίς δόντια δεν μπορούμε να διαβάσουμε  καλά  το  μάθημα  και  ο  ένας  γελάει  με  τον  άλλο  αφού  ακούμε  κάτι  περίεργες λέξεις, αλλά ούτε και να μασήσουμε το αγαπημένο μας σάντουιτς αφού είναι λίγο σκληρό και τραγανό. Ακόμα και όταν γελάνε μερικοί είναι πολύ αστείοι αφού μοιάζουν με τη γιαγιά, όταν το βράδυ βγάζει τη μασέλα της.

Αποφασίσαμε  λοιπόν  να  διαβάσουμε,  να  ζωγραφίσουμε,  να  φτιάξουμε,  να  δούμε  και  να ακούσουμε  οτιδήποτε  υπάρχει  σχετικό  με  τα  δόντια μας, ώστε  να  μη χάσουμε  κι  αυτά  τα ωραία άσπρα δοντάκια που τώρα «φυτρώνουν».

Το παρόν διδακτικό σενάριο με τίτλο « Γερά δόντια, χαρούμενα παιδιά » αφορά στη διδασκαλία του θέματος της φροντίδας και σωστής υγιεινής των δοντιών  των παιδιών και απευθύνεται σε μαθητές της Α΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου. Οι επόμενες ενότητες σκοπό έχουν να αναδείξουν την αναγκαιότητα της σωστής υγιεινής και φροντίδας των δοντιών σε σχέση  με τη σωστή διατροφή  μέσα από το παιχνίδι, το θέατρο, το τραγούδι, το παραμύθι.

Φάση 1: Το θέμα μας μέσα από τα μαθήματα.
Χώρος Διεξαγωγής: Η τάξη μας.
Φάση 2: Τα δόντια μας είναι πολύτιμα.
Φάση 3: Πώς είναι φτιαγμένα τα δοντάκια μας;
Χώρος Διεξαγωγής: Η τάξη μας.
Φάση 4: Η απαίσια τερηδόνα.
Χώρος Διεξαγωγής: Η τάξη μας.
Φάση 5: Βουρτσίζω τα δόντια μου για ένα φωτεινό χαμόγελο.
Χώρος Διεξαγωγής: Η τάξη μας.
  1. Μάθαμε τα διαφορετικά είδη δοντιών και τη δουλειά του καθένα.
  2. Τι φταίει και αρρωσταίνουν τα δόντια μας, μαυρίζουν και πονάνε.
  3. Τι πρέπει να τρώμε για να είναι γερά και χαρούμενα τα δοντάκια μας.
  4. Πώς πρέπει να φροντίζουμε και να καθαρίζουμε τα δόντια μας για να μην αρρωστήσουν.
  5. Γνωρίσαμε ένα οδοντίατρο και ακούσαμε τις συμβουλές του.
δοντάκια
λαμπερό χαμόγελο
βουρτσίζω
λαχανικά και φρούτα