Ερευνητική Εργασία - Project (Γυμνάσιο)

Συνέντευξη από τον Γερμανό Ιστορικό κ. Hagen Fleischer και μετάφραση

Διεξαγωγή συζήτησης-συνέντευξης μέσω Skype από τους μαθητές/τριες  με τον ιστορικό κ. Fleischer,ο οποίος αγαπάει την Ελλάδα και ταυτόχρονα αποτελεί έναν «φορέα» του γερμανικού πολιτισμού, γνώστη της ελληνικής ιστορίας και κυρίως των θεμάτων που αφορούν στις γερμανικές αποζημιώσεις.

Μετά τη συνέντευξη οι μαθητές/τριες μετέφρασαν ένα μεγάλο μέρος της συνέντευξης στη γερμανική γλώσσα.

Με δεδομένη την υπάρχουσα οικονομική συγκυρία κατά τη διάρκεια της παιδαγωγικής διαδικασίας  μέσα στην αίθουσα διατυπώνονταν συχνά στερεότυπες εκφράσεις από  ορισμένους μαθητές/τριες όπως «Οι Γερμανοί είναι κακοί», «Οι Γερμανοί μας χρωστάνε» «Έκαψαν το Δίστομο», «Δεν μας δίνουν χρήματα».

Μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα προκαταλήψεων  και ρατσιστικών διαθέσεων των μαθητών/τριών για  ανθρώπους, λαούς, πολιτισμούς και για ό,τι είναι διαφορετικό από τη δική τους πραγματικότητα, έκρινα σκόπιμο να διεξάγω συζήτηση  με τη συγκεκριμένη τάξη(Γ΄Γυμνασίου) σχετικά με τις προκαταλήψεις. Όπως ήταν αναμενόμενο υπήρξαν διαφωνίες, εντάσεις και αδιαλλαξία εκ μέρους αρκετών μαθητών/τριών.

Η ιδέα γι’ αυτή τη συνέντευξη προήλθε από μια εκπομπή του τηλεοπτικού σταθμού MEGA με τίτλο «Οι Γερμανοί που αγάπησαν την Ελλάδα», στην οποία συμμετείχε ο κ. Fleischer. Συνεπώς, η συζήτηση μέσω Skype με τον κ. Fleischer θα έφερνε τα παιδιά σε επαφή με έναν «φορέα» του γερμανικού πολιτισμού, γνώστη της ελληνικής ιστορίας και κυρίως των θεμάτων που αφορούν στις γερμανικές αποζημιώσεις.

Φάση 1: Εισαγωγή στη γενικότερη θεματική
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα και αίθουσα με διαδραστικό
Φάση 2: Σχεδιασμός συνέντευξης
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα
Φάση 3: Συνέντευξη
Χώρος Διεξαγωγής: ΄Σχολική αίθουσα με διαδραστικό πίνακα.
Φάση 4: Μετάφραση συνέντευξης (Αυτο)-αξιολόγηση
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα και στα σπίτια των μαθητών/τριών
Φάση 5: Παρουσίαση εργασίας ενώπιον της τάξης
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα και αίθουσα με διαδραστικό
  1. Να δημιουργηθούν κίνητρα ώστε να ασχοληθούν με ενδιαφέρον και ζήλο για την εκμάθηση των Γερμανικών.
  2. Να εμβαθύνουν στο γνωστικό αντικείμενο και να εξελίξουν την επικοινωνιακή ικανότητά τους.
  3. Μέσω της ομαδοσυνεργατικής διαδικασίας να επιτευχθεί η συναρμογή τάξης και κοινωνίας.
  4. Άνοιγμα του σχολείου μας προς την κοινωνία καλλιεργώντας την επικοινωνία σε διαδραστικό περιβάλλον.
  5. Να μάθουν «πώς να μαθαίνουν» επιστρατεύοντας τις δικές τους δυνάμεις, δεξιότητες και ικανότητες.
H. Fleischer
γερμανικές αποζημιώσεις
γερμανικά
μετάφραση
συνέντευξη μέσω skype.
Διαδραστικός πίνακας, γερμανοελληνικό και ελληνογερμανικό λεξικό, φορητός υπολογιστής, computer πρόγραμμα (software) μετάφρασης.
Δημιουργός Σεναρίου: ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΡΟΔΡΟΜΙΔΟΥ (Εκπαιδευτικός)