Γαλλική Γλώσσα (Δημοτικό)

Où est Biscotte?

Ο διάσημος επιθεωρητής Renard καλείται να λύσει το μυστήριο της εξαφάνισης της γάτας Biscotte που κατοικεί στο Στρασβούργο με το αφεντικό της, την κυρία Bonnet. Ο ίδιος χρειάζεται όμως βοηθούς-ντετέκτιβ για τη διεξαγωγή της έρευνας. Σας προτείνει να αυτο-παρουσιαστείτε προκειμένου να προσληφθείτε ως ντετέκτιβ. Για να λυθεί το μυστήριο, ο επιθεωρητής Renard παίρνει κατάθεση τόσο από την κυρία Bonnet, όσο και από τους γείτονες. Εσείς, με τη σειρά σας, πρέπει να βοηθήσετε το Renard έτσι ώστε να ανακαλύψει την πιθανή διαδρομή που ακολούθησε η Biscotte φεύγοντας από το σπίτι.

Το παρόν εκπαιδευτικό σενάριο ακολουθεί προδιαγραφές μάθησης οι οποίες βρίσκονται σε άμεση συνάρτηση με τους γενικούς και ειδικούς σκοπούς του ΑΠΣ γαλλικής γλώσσας για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ακολουθεί τις διδακτικές αρχές του ενιαίου ΠΣ-ΞΓ και εναρμονίζεται με το επίπεδο γλωσσομάθειας Α1, όπως αυτό καθορίζεται από το CECRL.

Με την ολοκλήρωση του σεναρίου αναμένεται οι μαθητές να αναπτύξουν διαπολιτισμική επικοινωνιακή ικανότητα μέσα από την καλλιέργεια θετικής στάσης απέναντι στο γαλλικό πολιτισμό του Στρασβούργου προωθώντας με τον τρόπο αυτό τη διαπολιτισμική συνείδηση. Παράλληλα επιδιώκεται να αναπτύξουν λεξιλογική δεξιότητα αναφορικά με τη θεματική “τα μέρη της πόλης” καθώς και γλωσσικές δεξιότητες αναφορικά με τη χρήση του article défini contracté. Επίσης, επιδιώκεται να κατακτήσουν τις γλωσσικές “μικρο-λειτουργίες” “παρουσιάζω τον εαυτό μου”, “παρουσιάζω ένα ζώο” και “κατευθύνω/οδηγώ μέσα στην πόλη” ώστε να είναι ικανοί να πραγματώσουν γλωσσικές επικοινωνιακές δραστηριότητες σε επίπεδο κατανόησης και παραγωγής γραπτού και προφορικού λόγου.

Φάση 1: Η εξαφάνιση της Biscotte.
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική αίθουσα με η/υ ή tablets
Φάση 2: Η έρευνα αρχίζει.
Φάση 3: Θα βρεθεί τελικά η Biscotte;
  1. μαθαίνω να παρουσιάζω τον εαυτό μου
  2. μαθαίνω να παρουσιάζω ένα ζώο
  3. μαθαίνω να κατανοώ οδηγίες και κατευθύνσεις μέσα στην πόλη
  4. μαθαίνω να χρησιμοποιώ σωστά την πρόθεση à για να δείχνω κατεύθυνση