Βιωματικές Δράσεις - ΣΔΕ - Project (Γυμνάσιο)

ΕΞΩΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Το παρόν σενάριο εστιάζει στην κοινωνικοσυναισθηματική αγωγή των μαθητών δίνοντας έμφαση ως προς το περιεχόμενο στην αναγνώριση και τη - μη λεκτική - έκφραση των συναισθημάτων και ως προς τη μεθοδολογία στη διερευνητική - ανακαλυπτική μάθηση, τις βιωματικές ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες και στην αξιοποίηση των ψηφιακών μέσων. Η γλώσσα του σώματος προσεγγίζεται με διαδραστικό και βιωματικό τρόπο από τους μαθητές με απώτερο στόχο την προαγωγή της μεταξύ τους συνεργασίας, της ενσυναίσθησης και της συλλογικότητας στο επίπεδο της ομάδας - τάξης.

Η κοινωνικοσυναισθηματική αγωγή των μαθητών και συγκεκριμένα η εξοικείωση των μαθητών με τις μη λεκτικές μορφές επικοινωνίας, η εξάσκησή τους στην αναγνώριση και αξιοποίηση αυτών μέσα από οργανωμένες βιωματικές ομαδοσυνεργατικές διεργασίες  και η καλλιέργεια δεξιοτήτων επικοινωνίας σε μη λεκτικό επίπεδο.

Φάση 1: ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
Χώρος Διεξαγωγής: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Η/Υ
Φάση 2: ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΟΜΑΔΟΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ
Χώρος Διεξαγωγής: ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΑΞΗ