Θρησκευτικά (ΠΕ) (Δημοτικό)

Η ομορφιά και τα μυστικά μιας εικόνας

Το σενάριο προσεγγίζει την χριστιανική εικόνα από θεολογική, αισθητική και τεχνική άποψη. Αναφέρεται στα χαρακτηριστικά είδη της τέχνης της αγιογρφίας και εστιάζει στην εικόνα της Γέννησης του Χριστού για να αναλυθούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά της, οι συμβολισμοί και η διαφορετικότητα στην προσέγγιση του γεγονότος της Γεννήσεως από τους καλλιτέχνες που το απεικόνισαν.

Το σενάριο στοχεύει να γνωρίσουν οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Δημοτικού τη βυζαντινή τέχνη αγιογραφίας, να επισημάνουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της και να αναγνωρίσουν την πνευματικότητα των εικόνων.

Φάση 1: Οι εικόνες μάς διδάσκουν
Φάση 2: Τα χαρακτηριστικά της τέχνης των εικόνων
Φάση 3: Η εικόνα της Γέννησης του Χριστού
Χώρος Διεξαγωγής: Η μαθητική αίθουσα
  1. Να πληροφορηθούν οι μαθητές για τα χαρακτηριστικά είδη της βυζαντινής τέχνης.
  2. Να εντοπίζουν τα χαρακτηριστικά διαφόρων τεχνοτροπιών στην ζωγραφική των βυζαντινών εικόνων
  3. Να καταστούν ικανοί ώστε να εντοπίζουν τους συμβολισμούς και τα μηνύματα που εκπέμπουν οι εικόνες.
  4. Να εξοικειωθούν με τη χρήση των εργαλείων ΤΠΕ και των εφαρμογών τους
βυζαντινή τέχνη
εικόνα
μακεδονική σχολή