Γερμανική Γλώσσα (Γενικό Λύκειο)

Κινητά τηλέφωνα στο Σχολείο - Handys in der Schule

Το σενάριο απευθύνεται σε μαθητές Γενικού Λυκείου (Α' - Γ' Τάξη), που διδάσκονται Γερμανικά σαν 1. Ξένη Γλώσσα (2 ώρες την εβδομάδα). Το σενάριο είναι 3ώρο.

Η Θεματική του είναι "Κινητά τηλέφωνα στο Σχολείο", ένα θέμα που απασχολεί κι ενδιαφέρει τους νέους. Γίνεται αναφορά όμως και στους κινδύνους που εγκυμονεί η ανεξέλεγκτη χρήση τους.

Δίνει βάση σε παλιό και νέο  λεξιλόγιο μέσα από διαφορετικά κειμενικά είδη (εφημερίδα, περιοδικό, έντυπο).

Σημαντικό είναι και η χρήση του νέου λεξιλογίου από τους μαθητές κι αυτό κατορθώνεται μέσα από την τελική εργασία, που τους δίνεται.

Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τι σημαίνει "καλή" χρήση ή κατάχρηση των κινητών τηλεφώνων από τους νέους (και όχι μόνον!). Εστίαση στο θέμα των κινητών τηλεφώνων στο χώρο του Σχολείου (επιπτώσεις θετικές-αρνητικές). Μια διαπολιτιστική προσέγγιση του θέματος με αναφορές και στο τι γίνεται σε άλλες χώρες.

Φάση 1: Εισαγωγή στη θεματική και στον "προβληματισμό"
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα διδασκαλίας με Η/Υ, Ιντερνετ & βιντεοπροτζέκτορα ή εργαστήριο Η/Υ
Φάση 2: Επεξεργασία υλικού σχετικό με το θέμα (λεξιλόγιο)
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής ή σε τάξη με Η/Υ, σύνδεση Ίντερνετ και βιντεοπροτζέκτορα
Φάση 3: Υλοποίηση σχετικής εργασίας και αξιολόγηση
  1. Το κινητό τηλέφωνο σήμερα
  2. Συνειδητοποίηση (και προβληματισμός) του ρόλου που έχει δοθεί στο κινητό τηλ.
  3. Να αποκτηθεί και να εμπεδωθεί λεξιλόγιο σχετικό με το θέμα
  4. Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας, έρευνας, και δημιουργίας
κινητά τηλέφωνα
Handys