Γερμανική Γλώσσα (Γυμνάσιο)

Eine kleine Schulgeschichte

Με αφορμή την ιστορία της Lora οι μαθητές γνωρίζουν το λεξιλόγιο της θεματικής ενότητας εκπαίδευση - σχολείο (Schule), ξεκινώντας από τα σχολικά είδη (Schulsachen), συνεχίζοντας με το σχολείο ως κτίριο (Schulgebäude) και καταλήγοντας στα σχολικά μαθήματα (Schulfächer). Παράλληλα, μέσα από διάφορα είδη ασκήσεων, οι μαθητές εμπεδώνουν το σχετικό λεξιλόγιο. Στο τέλος καλούνται να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους μέσα από δραστηριότητες.

H Lora είναι μαθήτρια Γυμνασίου και έχει χάσει το κινητό της τηλέφωνο στο σχολείο. Θα καταφέρει να το βρει;

Στο πλαίσιο αυτής της ιστορίας οι μαθητές γνωρίζουν το λεξιλόγιο, που αφορά στη θεματική ενότητα εκπαίδευση-σχολείο (Schule), το εξασκούν και το χρησιμοποιούν (λεξιλογική και γλωσσολογική ικανότητα)

Φάση 1: Σχολικά είδη- Schulsachen
Φάση 2: Σχολικοί χώροι- Schulräume
Φάση 3: Σχολικά μαθήματα-Schulfächer