Διαθεματικό (Γυμνάσιο)

Η Ελληνική Μετανάστευση κατά τον 20ο αιώνα

1)Δίνεται στους μαθητές ένας σύνδεσμος(https://www.google.gr/search?q=εικονες+ελληνων+μεταναστων&espv=2&biw=1024&bih=677&tbm=isch&tb) με εικόνες από την Ελληνική Μετανάστευση (υπάρχει και αποθηκευμένο το σχετικό powerpoint σε περίπτωση απρόοπτης δυσκολίας) για περιήγηση και ακολουθεί συζήτηση και συμπλήρωση σχετικού φύλλου εργασίας και διαδραστικών ασκήσεων.(1 διδακτική ώρα).2)Διαβάζει ο καθηγητής στους μαθητές αποσπάσματα από 2 σχετικά λογοτεχνικά κείμενα του Γ.Βαλτινου("2 Γράμματα της Χαράς"-ανθολόγιο Β Γυμνασίου και "η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται"-ανθολόγιο Α Γυμνασίου).Ακολουθεί συζήτηση και συμπλήρωση φύλλου εργασίας.(1 διδακτική ώρα).3) Προβολή διαδραστικού βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=vXIygjH3ru4) με το ίδιο θέμα και συμπλήρωση φύλλου εργασίας στον υπολογιστή .(1 διδακτική ώρα).

Να γνωρίσουν οι μαθητές ότι και η Ελλάδα,που σήμερα είναι χώρα υποδοχής μεταναστών,υπήρξε στο παρελθόν χώρα αποστολής μεταναστών σε μεγάλο ποσοστό.

Φάση 1: Οι εικόνες μιλούν για τους μετανάστες .
Χώρος Διεξαγωγής: αίθουσα πληροφορικής
Φάση 2: Το ιστορικό γίγνεσθαι μέσα από τη Λογοτεχνία.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολικό εργαστήριο ΤΠΕ
Φάση 3: Η Μετανάστευση συνολικά.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολικό εργαστήριο ΤΠΕ
  1. Να κατανοήσουν οι μαθητές την ιστορική διάσταση της μετανάστευσης .
  2. Να κατανοήσουν τα αίτια της μετανάστευσης και τις μορφές της ως κοινωνικό φαινόμενο
  3. Η ανάπλαση, με τη φαντασία των μαθητών του τρόπου ζωής των μεταναστών εκείνης της εποχής
  4. Η εξάλειψη των προκαταλήψεων και των κοινωνικών στερεοτύπων.
  5. Η σύνδεση του παρελθόντος με το παρόν μέσα από τη διαχρονικότητα των ιδεών.
μετανάστευση
χώρες υποδοχής
αίτια(πολιτικά
κοινωνικά