Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων (Γυμνάσιο)

Βιωματική - Πολυαισθητηριακή προσέγγιση στο έργο του Ευριπίδη "Ελένη"

Το παρόν ψηφιακό σενάριο σχετίζεται με μία εναλλακτική, διαθεματική και πολυαισθητηριακή προσέγγιση του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών από μετάφραση «Ελένη» του Ευριπίδη.

Οι μαθητές βιώνουν την Αρχαία Ελληνική Τραγωδία και το έργο του Ευριπίδη με όλες τους τις αισθήσεις....

Πειραματίζονται στη δημιουργική γραφή, φαντάζονται, εμπνέονται και δημιουργούν ξάνα την υπόθεση του έργου σε έμμετρο στίχο. Μέσω της Μουσικής ηχογραφούν και επενδύουν μουσικά την δημιουργία τους, ενώ μέσω των Εικαστικών εικονογραφούν σκηνές του έργου σε μορφή κόμικ. Στη συνέχεια, δραματοποιούν μικρά αποσπάσματα και απογειώνουν την προσπάθειά τους, παρουσιάζοντας μία οπτικοακουστική θεατρική παράσταση.

Οι μαθητές βιώνουν το έργο του Ευριπίδη "Ελένη" με όλες τους τις αισθήσεις...

Αυτενεργούν, συνεργάζονται, φαντάζονται, εμπνέονται και δημιουργούν ξάνα την υπόθεση του έργου με σκοπό την παραγωγή ένός πρωτότυπου εκπαιδευτικού υλικού αλλά και την παρουσίαση μιας διαφορετικής θεατρικής παράστασης.

Φάση 1: Ερμηνευτική επεξεργασία της υπόθεσης του έργου
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα
Φάση 2: Δημιουργική Γραφή: Η υπόθεση σε έμμετρο στίχο.
Φάση 3: Ηχογράφηση και μουσική επένδυση των στίχων
Χώρος Διεξαγωγής: Ραδιοφωνικός Σταθμός, Σχολική Αίθούσα
Φάση 4: Δραματοποίηση και εικονογράφηση των σκηνών
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα ή αίθουσα εκδηλώσεων
Φάση 5: Αξιολόγηση της εργασίας, παρουσίαση, διάχυση
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα
  1. Οι μαθητές να μάθουν να συνεργάζονται και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους.
  2. Να αυτενεργήσουν και να δημιουργήσουν ξανά την υπόθεση του έργου σε έμμετρο στίχο.
  3. Να ηχογραφήσουν και να επενδύσουν μουσικά την ποιητική τους δημιουργία.
  4. Οι μαθητές να δραματοποιήσουν σκηνές τους έργου και να οργανώσουν μία πρωτότυπη θεατρική παράσταση.
Ευριπίδης
Ελένη
κόμικ
στίχοι