Ιστορία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Εισαγωγή στη Γαλλική Επανάσταση

Παρουσίαση και επεξεργασία αιτίων της Γαλλικής Επανάστασης μέσα από την επαγωγική ανακαλυπτική μάθηση και τη χρήση νέων τεχνολογιών και καινοτόμων θεατροπαιδαγωγικών μεθόδων.

Η παρούσα διδακτική πρόταση αποσκοπεί στην διερεύνηση της κοινωνικής σύνθεσης της Γαλλίας του 18ου αιώνα και των αιτίων που οδήγησαν στην έκρηξη της Γαλλικής Επανάστασης στα τέλη του. Το συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός που άλλαξε την πορεία της Ευρώπης αποτελεί μια καλή αφορμή για τους μαθητές να κατανοήσουν την ιστορική συνέχεια, τη σύνδεση της Ιστορίας και των ιστορικών γεγονότων με τις εκάστοτε κοινωνικές συνθήκες και ζυμώσεις και να διερευνήσουν μέσα από την ομαδοκεντρική και βιωματική διδασκαλία με την βοήθεια των ΤΠΕ ένα ιστορικό γεγονός από διαφορετικές οπτικές γωνίες διαμορφώνοντας μια σφαιρική άποψη των πραγμάτων.

Φάση 1: Ανάκληση προηγούμενης γνώσης
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη
Φάση 2: Αναγνώριση προσώπων της εποχής,διατύπωση υποθέσεων
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη, αίθουσα με βιντεοπροβολέα
Φάση 3: Κατασκευή κοινωνικής πυραμίδας,διατύπωση αιτίων
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα με βιντεοπροβολέα
Φάση 4: Επεξεργασία πηγών και δραματοποίηση
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα πολλαπλών δραστηριοτήτων
  1. Να κατανοούν οι μαθητές την ιστορική συνέχεια και τα αίτια ιστορικών γεγονότων
  2. Να κατασκευάζουν την κοινωνική πυραμίδα μιας χώρας και το ρόλο που έχει κάθε κοινωνική ομάδα.
  3. Να αναπαριστούν σχηματικά τη ροή των ιστορικών γεγονότων μέσα από σχεδιαγράμματα.
  4. Να συλλέγουν συγκεκριμένες πληροφορίες από οπτικοακουστικό υλικό που περιέχει πυκνότητα πληροφοριών
  5. Να δραματοποιούν ένα ιστορικό γεγονός κατανοώντας το ρόλο κάθε κοινωνικής ομάδας μέσα από πηγές
Γαλλική Επανάσταση
κοινωνία