Ιστορία (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Αναζητώ μια νέα πατρίδα. Αποικιακή εξάπλωση των Ελλήνων 8ος - 6ος π.Χ. αιώνας

Το συγκεκριμένο σενάριο επικεντρώνεται στην αποικιακή εξάπλωση των Ελλήνων στη Μεσόγειο και τον Εύξεινο Πόντο από τον 8ο - 6ο π.Χ. αιώνα. Με αφόρμηση τα γενικότερα αίτια των μεταναστεύσεων και την σημερινή πραγματικότητα, οι μαθητές μεταφέρονται στο παρελθόν και αναζητούν τα αίτια εκείνης της εποχής. Συγκρίνουν τις ομοιότητες και διαφορές με τον πρώτο αποικισμό που έχουν ήδη διδαχθεί. Μέσα από ένα οπτικό - πολυμεσικό υλικό και διαδραστικούς χάρτες βιώνουν την πραγματικότητα της εποχής για την αναζήτηση μιας νέας πατρίδας. Μια τέτοια δράση όμως έχει πολλαπλά αποτελέσματα.

Από τον 8ο ως τον 6ο αιώνα π.Χ. εμφανίζεται μια οργανωμένη αποικιακή εξάπλωση των αρχαίων Ελλήνων στον χώρο της Μεσογείου και του Εύξεινου Πόντου. Σκοπός του παρόντος σεναρίου είναι οι μαθητές να διακρίνουν τις αιτίες, τα χαρακτηριστικά και τις συνέπειες του φαινομένου.

Φάση 1: Λόγοι της μετανάστευσης
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα με Η/Υ/3-4 μαθητές ανά Η/Υ
Φάση 2: Η νέα πατρίδα
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα με Η/Υ /3-4 μαθητές ανά Η/Υ
Φάση 3: Οι συνέπειες του αποικισμού
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα με Η/Υ /3-4 μαθητές ανά Η/Υ
  1. Να εξηγήσουν τα αίτια που οδήγησαν τους Έλληνες στην δημιουργία αποικιών
  2. Να προβληματιστούν για τις προϋποθέσεις που έπρεπε να πληροί ένας τόπος για την ίδρυση αποικίας
  3. Να ανακαλύψουν τις συνέπειες που είχε η δημιουργία των αποικιών στη ζωή των ανθρώπων
αποικισμός
μετανάστευση
μητρόπολη
αρχαϊκή εποχή
Μεσόγειος
αποικιακή εξάπλωση
οικιστής
Σχολική αίθουσα με υπολογιστές. Οποιοσδήποτε browser σε Η/Υ, smartphone ή tablet.
Δημιουργός Σεναρίου: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΟΡΝΑΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (Συντονιστής)