Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Ας φτιάξουμε μια ιστορία ωραία με τον Αίσωπο παρέα

Το προτεινόμενο εκπαιδευτικό σενάριο, εστιάζει στην ενίσχυση της εξοικείωσης των παιδιών με εκφάνσεις της γνωστικής περιοχής της Γλώσσας, που σχετίζονται κυρίως με την προφορική επικοινωνία και την ανάγνωση. Αξιοποιεί ως βασικό δομικό υλικό ένα γνωστό μύθο του Αισώπου, προκειμένου να δημιουργηθούν κατάλληλες μαθησιακές ευκαιρίες που θα ενθαρρύνουν τα παιδιά να καλλιεργήσουν τον αφηγηματικό λόγο, την αναγνώριση λέξεων και την κατανόηση κειμένων.

Στα πλαίσια της διαθεματικής προσέγγισης, τα παιδιά παροτρύνονται να αξιοποιήσουν κατάλληλες αφηγηματικές τεχνικές, προκειμένου να αναδιηγηθούν έναν μύθο του Αισώπου που παρουσιάζεται με τη μορφή φωτοιστορίας και να αποδώσουν την κεντρική του ιδέα με την επιλογή ενός κατάλληλου λεκτικού σχήματος.

Φάση 1: Ανίχνευση πρότερων γνώσεων των μαθητών
Φάση 2: Βρες την κρυμμένη ιστορία
Φάση 3: Τέσσερις Εικόνες-Μια Ιστορία
Φάση 4: Πες την ιστορία με μια παροιμία