Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Μέσα από τη γειτονιά του χθες ανακαλύπτω τη γειτονιά του σήμερα

Το παρόν σενάριο εστιάζει στη γνωριμία και ένταξη των παιδιών στο εγγύς κοινωικό τους πλαίσιο. Οι δράσεις που αναπτύσσονται αφορούν στην εξοικείωση των παιδιών με γεωγραφικά και ιστορικά δεδομένα, προκειμένου να επιτευχθεί μια ολοκληρωμένη προσέγγιση και κατανόηση του περιβάλλοντος της γειτονιάς.

Στο παρόν σενάριο, μέσα από διαδικασίες ερευνητικής δράσης (προβληματισμός-υπόθεση-διερεύνηση-επαλήθευση ή διάψευση) τα παιδιά ενθαρρύνονται να ανακαλύψουν το εγγύς ανθρωπογενές περιβάλλον τους και πιο συγκεκριμένα τη γειτονιά τους και να την αντιμετωπίσουν ως ένα δυναμικό αντικείμενο μάθησης.

Φάση 1: Ας εξερευνήσουμε τη γειτονιά
Χώρος Διεξαγωγής: Γειτονιά και Τάξη
Φάση 2: Η γειτονιά μέσα στο χάρτη
Φάση 3: Η γειτονιά μέσα στο χρόνο