Φυσική αγωγή (Δημοτικό)
 1 ώρα

Γνωρίζοντας την κολύμβηση μέσα από το σχολείο

Η κολύμβηση είναι μια φυσική δραστηριότητα που βελτιώνει όλες τις λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού. Μπορεί να διαχωριστεί σε κολύμβηση ψυχαγωγικού και αγωνιστικού χαρακτήρα. Η πρώτη έχει στόχο την υγεία και την προστασία του παιδιού όταν βρίσκεται στο υδάτινο περιβάλλον και δεν απαιτεί επίπονη και μακροχρόνια προπόνηση. Αυτό το επίπεδο προπόνησης μπορεί να εφαρμοστεί στην εκμάθηση της βασικής κολύμβησης κατά τη διδασκαλία της στο σχολείο.

Η εκπαίδευση στην κολύμβηση διακρίνεται σε θεωρία και πράξη. Η θεωρητική προσέγγιση στο χώρο του σχολείουαντιμετωπίζει μια σειρά από προβλήματα κυρίως εξαιτίας των περιορισμένων εμπειριών των μαθητών/τριών. Σκοπός του παρόντος σεναρίου είναι η θεωρητική εκπαίδευση στην κολύμβηση να πραγματοποιηθεί στην αίθουσα διδασκαλίας και ο διδάσκων να προσπαθήσει να μεταδώσει την απαραίτητη θεωρητική γνώση μέσα από διαλέξεις, βιβλία, βίντεο καθώς και απεικονίσεις κολυμβητικής τεχνικής και ασκήσεων με τους ίδιους τους μαθητές.

Φάση 1: Γενική ενημέρωση για την κολύμβηση
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη
Φάση 2: Δραστηριότητες εμπέδωσης
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη