Μηχανολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΛΕΒΗΤΩΝ ΣΤΕΡΕΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ

Παρουσίαση των εφαρμοζόμενων μεθόδων για ασφαλή και αποδοτική λειτουργία των λεβήτων στερεών καυσίμων.

Παρουσίαση των ιδιαιτεροτήτων των συστημάτων ασφαλείας των λεβήτων αυτών σε σχέση με τους λέβητες υγρών και αερίων καυσίμων.

Το σενάριο αυτό μπορεί να εφαρμοστεί κατά την διδασκαλία των σχετικών κεφαλαίων των μαθημάτων ΘΕΡΜΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ και ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΘΕΡΜΑΝΣΕΩΝ.

Τα τελευταία χρόνια, κυρίως λόγω της οικονομικής κρίσης και των αυξημένων τιμών του πετρελαίου, υπάρχει στροφή του ενδιαφέροντος προς τους λέβητες στερεών καυσίμων. Παρόλα αυτά υπάρχει δυσκολία εύρεσης πηγών σχετικών με την ασφάλεια και την αποδοτική λειτουργία των λεβήτων στερεών καυσίμων.

Φάση 1: ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Φάση 2: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
Φάση 3: ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ - ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΜΕΛΕΤΗ
Χώρος Διεξαγωγής: ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΙΘΟΥΣΑ
  1. Να αναφέρουν και να εξηγούν οι μαθητές τις λειτουργικές ιδιαιτερότητες των λεβήτων στερεών καυσίμων
  2. Να περιγράφουν τα συστήματα που εφαρμόζονται για την εξασφάλιση της ασφαλούς τους λειτουργίας.
Λέβητες στερεών καυσίμων
Λέβητες pellets
Λέβητες ξύλου
Ξυλολέβητες