Μηχανολογία (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

Βασική λειτουργία 4-χρονου βενζινοκινητήρα (ΟΤΤΟ)

Σε αυτό το σενάριο αναπτύσσεται η Θεωρητική Λειτουργία ενός 4-χρονου Βενζινοκινητήρα. Το διδακτικό σενάριο αναφέρεται στο μάθημα Μηχανές Εσωτερικής Καύσης 1, το οποίο διδάσκεται στη Β τάξη του τομέα Οχημάτων του ΕΠΑΛ (Ε.Ε). Οι μαθητές ήδη έχουν διδαχθεί σε προηγούμενες ενότητες :

• την κατάταξη των μηχανών ανάλογα με το είδος καυσίμου που χρησιμοποιούν
  • τις έννοιες της συμπίεσης και εκτόνωσης
  • τα βασικά μέρη ενός κινητήρα και τον μηχανισμό εμβόλου - διωστήρα - στροφάλου.
  • καθώς και από προηγούμενα μαθήματα πρέπει να γνωρίζουν τις έννοιες της πίεσης και της θερμοκρασίας.

Μέσα από αυτό το σενάριο παρουσιάζεται το θεωρητικό υπόβαθρο της ενότητας και ακολουθούν δραστηριότητες αξιολόγησης.

Με το σενάριο αυτό θα προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε την αδυναμία των μαθητών να κατανοήσουν την έννοια του χρόνου ενός κινητήρα, καθώς και τις διεργασίες που γίνονται κατά τον κύκλο λειτουργίας ενός 4-χρονου βενζινοκινητήρα.

Φάση 1: Εισαγωγη - Προσανατολισμός
Φάση 2: Παρουσίαση του θέματος
Φάση 3: Ενδιάμεση αξιολόγηση
Φάση 4: Ενισχυτική διδασκαλία
Φάση 5: Εφαρμογή τελικής αξιολόγησης
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα
  1. Γνωστικός στόχος:Να είναι σε θέση να ορίσουν την έννοια του χρόνου λειτουργίας ενός κινητήρα.
  2. Γνωστικός στόχος:Να εξηγούν και να περιγράφουντον τρόπο λειτουργίας ενός βενζινοκινητήρα.
  3. Γνωστικός στόχος:Να συνθέτουν πληροφορίες & να αναγνωρίζουν σε ποιο χρόνο βρίσκεται ένας κινητήρας.
  4. Μεταγνωστικός στόχος: Να είναι ικανοί να ελέγχουν τη μαθησιακή τους πρόοδο.
κινητήρας
4-χρονη ΜΕΚ
θεωτηρική λειτουργία
Η/Υ, σύνδεση ίντερνετ