Πληροφορική (Γυμνάσιο)

Μηχανές Αναζήτησης : Δομή & Μέθοδοι Αποτελεσματικής Αναζήτησης Πληροφοριών

Το παρόν σενάριο εντάσσεται στο μάθημα «Πληροφορική» της Β’ Τάξεως Γυμνασίου, στην τρίτη Θεματική Ενότητα «Χρήση εργαλείων έκφρασης, επικοινωνίας, ανακάλυψης και δημιουργίας», Κεφάλαιο 7 (Υπηρεσίες αναζήτησης στον Παγκόσμιο Ιστό).  Επίσης, εντάσσεται στο μάθημα «Πληροφορική» της Α΄Τάξεως Γυμνασίου , στην τέταρτη Θεματική Ενότητα «Γνωριμία με το Διαδίκτυο και τις Υπηρεσίες του», Κεφάλαιο 13 (Άντληση Πληροφοριών από τον Παγκόσμιο Ιστό).Επιπλέον, σύμφωνα με το νέο Πρόγραμμα Σπουδών για τον Πληροφορικό Γραμματισμό στο Γυμνάσιο – Μάιος 2011,  που εφαρμόζεται ήδη σε μερικά Γυμνάσια και στα Πειραματικά, ο άξονας μαθησιακών στόχων «Αναζητώ πληροφορίες, επικοινωνώ και συνεργάζομαι με ΤΠΕ» της Α’ Τάξης στοχεύει μεταξύ άλλων οι μαθητές να χρησιμοποιούν τεχνικές και κριτήρια αξιολόγησης των πληροφοριών(συνάφεια,αξία και χρησιμότητα των πληροφοριών για το συγκεκριμένο σκοπό). Επίσης οι μαθητές να αναπτύξουν ικανότητες στοχοθεσίας και αυτορρύθμισης κατα την πλοήγηση τους στο web.

Οι μαθητές σχεδόν πάντα αναφέρουν πως γνωρίζουν να αναζητούν πληροφορίες με μηχανές αναζήτησης αλλα με τη διεξαγωγή του σεναρίου  επισημαίνεται, ότι το μάθημα δεν περιορίζεται σε απλή αναζήτηση πληροφοριών, αλλά σε γνωριμία με τις ίδιες τις Μηχανές Αναζήτησης, με εξειδικευμένους τρόπους αναζήτησης πληροφορίας και με τεχνικές αξιολόγησης, δηλαδή  εμβάθυνση της διαδικασίας αναζήτησης πληροφοριών στον Παγκόσμιο Ιστό. Οι μαθητές κατανοούν  ότι οι Μηχανές Αναζήτησης είναι ειδικά προγράμματα που τα έχουν κατασκευάσει εταιρείες που τις διαθέτουν δωρεάν για χρήση μέσα από συγκεκριμένες ιστοσελίδες. Εκεί ο καθένας μπορεί να αναζητήσει πληροφορίες χρησιμοποιώντας κατάλληλες λέξεις – κλειδιά και τα αποτελέσματα της αναζήτησης είναι ένας κατάλογος από διάφορες διευθύνσεις-συνδέσμους.

Φάση 1: «Ιστορική Εξέλιξη μηχανών αναζήτησης»
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Πληροφορικής
Φάση 2: «Η λειτουργία μιας μηχανής αναζήτησης»
Φάση 3: Σύνθετη αναζήτηση